С около 30% по-слаби добиви на пшеница очакват зърнопроизводителите в страната тази година. Средната изкупна цена за тон от новата реколта е около 300 лв., съобщиха от Софийската стокова борса.
85% от зърното вече е прибрано, но климатичните условия през зимата и пролетта са провалили голяма част от площите, съобщи Костадин Костадинов от браншовата асоциация, цитиран от БНР.
Заради паднали валежи между септември и март с около десет пъти по-малко от нормалното по-слаба реколта се чака в районите на Добрич, Силистра, Бургас, Карнобат, Ямбол.
Така очакваното количество произведена пшеница тази година е малко над 4 милиона тона при повече от 6 милиона през миналата година.
Качественото българско зърно вече се експортира през пристанищата за износ заради по- високите цени.
На Софийската стокова борса сделките се сключват на сравнително постоянни цени, които няма да доведат до поскъпването на брашното и хляба.
С 40 % по-малка реколта от пшеница отчетоха русенските зърнопроизводители след края на жътвата. На места в Североизточна България добивът е около 250 килограма от декар, вместо нормалните 550.
“Липсата на дъжд, с много трудната и суха зима, студена пролет, много слани и това се отрази на есенниците изключително пагубно и резултатите са незадоволителни, обясняват производители пред БНТ.
Заради слабата реколта много от стопаните няма да могат да покрият разходите, които са направили за заплати, семена, препарати, торове и плащането на ренти. Те са принудени да теглят кредити, за да се разплатят.
От бранша твърдят, че по-ниските добиви на пшеница не би трябвало да повлияят на цената на хляба. Жито има достатъчно и с добро качество. Прогнозите са, че пшеницата ще се търгува като миналата година.
На 10 август стопаните започват да прибират слънчогледа и царевицата, но и там очакват по-слаба реколта.