Имаше пик на търсенето на медикаменти около средата на март, но сега заболеваемостта е рекордно ниска, защото маските пазят и от други вируси, лекарствата си стоят. Това обаче може да доведе до фалит на някои аптеки. Това каза за "България сутрин" председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
Лекарствата имат максимални цени и е разрешено увеличение не по-голямо от това на инфлацията. "Има лекарства, които не са си вдигали цените 4-5 г., не бих казал, че има голям проблем, защото всяка година това се случва. Има лекарства, които са с увеличени цени от януари, с повишение от март, но заявленията за цените са подадени доста преди това, защото процедурата е тежка и изисква поне 2-3 месеца. У нас има над 6000 лекарства, а са повишени цените за 83", обясни той.
По думите му се е появил дефицит на някои активни вещества в някои таблетки, сиропи заради бавното транспортиране, корабите са били заменени със самолети, което е много по-скъпо като вид транспорт. "Един единствен полет имаше на ден от Шанхай", посочи още той за Bulgaria ON AIR.
"Има спадове, в моловете, по морето, освобождават се хора", обясни събеседникът.
По думите му хидроксихлорохин се е появил в аптечната мрежа преди седмица у нас, но в последните дни хората са се успокоили и не купуват каквото и да е. Не можело да се купува безразборно. Обикновените маски са понижили цените си от 2 лева до 1 лев в момента, а пазарът е презадоволен, каза Николай Костов.