Не се очакват резки промени в цената на горивата през следващите месеци, като до края на лятото бензинът и дизелът ще се продават на бензиностанциите при цени от около 1,80-1,85 лв. за литър, заяви Георги Тенев, юрист от Асоциация на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива (АБТПВПГ) в ефира на bTV.
По неговите думи до края на годината цените на двата основни вида горива могат да достигнат 2 лв. за литър.
„Традиционно пазарът на горива в България бележи един сериозен ръст през летните месеци, както от страна на битовото потребление, така и от страна на бизнеса. Въпреки зачестилите пътувания имаме цели сектори от икономиката на страната, които или няма да се отворят, или ще се отворят в много малък процент“, посочи Тенев.
Според него поведението на цените на петролните пазари не може да повлияе веднага върху българския пазар. Цените на горивата у нас не са паднали значително, след като това се случи на световните пазари, защото местните търговци и производители са успели да се презапасят при по-високите цени. Тенев припомни, че за първото полугодие на миналата година цената беше 2,20-2,40 лв за литър.
На въпроса колко е ударен пазарът на горива от пандемията от коронавирус юристът обясни, че не целият пазар е пострадал – малките бензиностанции по второкласните пътища са отбелязали ръст на продажбите за сметка на големите вериги по магистралите и международните пътища.
„Пазарът на горива в България ще продължи да се възстановява както през тази, така и през следващата година“, изтъкна Тенев.
По негово мнение „Държавна петролна компания“ е пример за усилията на страната да изсветли и да регулира пазара на горива у нас.
„По отношение на складовата вместимост, намесата на държавата тук ще повлияе положително, тъй като ще позволи на много по-голям брой икономически оператори да оперират на българския пазар на много по-пазарни цени“, изтъкна Тенев.
Той коментира и темата за държавните бензиностанции и цените, на които ще се търгуват горивата на тях. Според него всеки търговец е необходимо да търси печалба, за да може да реинвестира, да изплаща заплати и да покрива разходите по поддръжка.
„Държавната компания може да функционира единствено на пазарен принцип, така че каквито и да са цените, ниски или високи, те ще бъдат съотнесени с останалите цени на пазара“, коментира още Тенев.