Повече от половината българи (51%) смятат, че корупцията в България се е повишила през последните 3 години (в които на власт е третият кабинет на Бойко Борисов, бел. ред.). Това става ясно от резултатите от последното специално проучване на Евробарометър относно корупцията в ЕС.
На въпрос колко широкоразпространен смятате, че е проблемът с корупцията във вашата страна, близо 80% от българите посочват, че е „широкоразпространен“. Едва 23% отговарят, че е на нивото от 2017 г.
е2
28% от анкетираните посочват, че са лично засегнати от корупцията в ежедневието си, а 78% са на мнение, че единственият начин да реализираш бизнес в България е, ако имаш връзки с политици. Почти 8 от всеки 10 българи смятат, че нерегламентираните практики са част от бизнес културата в страната.
Тревожен факт е, че системата на здравеопазването се посочва като втория сектор по искане на подкупи. На първо място са полицията и митниците, а на трето – държавните служители, които възлагат обществени поръчки.
Едва четири сектора са посочени от под 30% от българите като места, където масово се искат или се дават подкупи. Това са банките, частните компании, образованието и органите на социално осигуряване и подпомагане.
е1
Според Евробарометър корупцията е неприемлива за голямо мнозинство от европейците (69%). Малко над седем от десет европейци смятат, че корупцията е широко разпространена в тяхната страна и считат, че тя съществува в националните публични институции (70%) и сред политическите партии и политиците (53%).
В 18 държави членки делът на респондентите, които считат корупцията за широко разпространена, е намалял от 2013 г. насам и само малка част от европейците считат, че корупцията засяга ежедневието им (26%).