IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Медицински одит ще контролира формирането на заплатите в болниците

Специалистите по здравни грижи получиха право на самостоятелни практики

15:55 | 04.06.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: getty</em></p>

Снимка: getty

Изпълнителна агенция "Медицински надзор" ще контролира начина, по който се формират работните заплати в държавните и общинските лечебни заведения. Това приеха депутатите при гласуването на второ четене на Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ) на днешното заседание, продължило над четири часа.

Заплатите в държавните болници

Възнагражденията в болниците ще се определят по Методиката на Министерството на здравеопазването (МЗ), като това право ще бъде извадено от Националния рамков договор (НРД) и записано в този закон.

Председателят на здравната комисия и депутат от ГЕРБ Даниела Дариткова обясни, че така се регламентират правилата за разпределяне на заплатите, като те се обвързват с Колективния трудов договор и затова е некоректно да се записват в НРД.

Припомняме, че в края на миналата година, в контекста на протестите на медицинските сестри, в НРД беше записано, че не по-малко от 50% от приходите на лечебното заведение, трябва да се отделят за персонала, а не по-малко от 80% от тях да са за медицински персонал.

Изпълнителна агенция "Медицински надзор" ще проверява и спазването на утвърдените стандарти за финансова дейност от лечебните заведения, включително съответствието с тези стандарти на вътрешните им правила относно трудовите възнаграждения на персонала. С разширяването на правомощията на агенцията се цели да се осъществява контрол върху начина на формиране на работните заплати в държавните и общинските лечебни заведения и съответствието му с утвърдените финансови стандарти.

Медицински сестри  - със самостоятелни практики

Медицински сестри, рехабилитатори, лекарски асистенти и акушерки ще могат да отварят нов вид лечебни заведения и да осъществяват здравни грижи самостоятелно, записаха още депутатите в Закона за лечебните заведения. Специалистите по здравни грижи ще могат да създават собствени медицински практики, в които самостоятелно, без наблюдение, да изпълняват лекарски предписания. 

Така със закона се регламентира на нов вид лечебно заведение като организационно обособена структура, в която лекарски асистенти, медицински сестри или акушерки осъществяват самостоятелно или по назначение от лекар здравни грижи, манипулации и дейности, свързани с промоция на здравето, превенция и профилактика на болестите.

С предложението се дава възможност здравните грижи, които не са включени самостоятелно в обхвата на задължителното здравно осигуряване, да се предоставят самостоятелно по желание на пациента срещу заплащане или чрез механизмите на доброволното здравно осигуряване. По този начин се създава възможност за пациентите да изберат самостоятелното ползване на здравни грижи в случаите, когато им е необходимо само тяхното предоставяне и същите са вече назначени от лекар, но не е необходимо да се извършват от такъв специалист.

В момента невъзможността за предоставяне на самостоятелни здравни грижи от специалисти по здравни грижи в много случаи налага хоспитализиране на пациентите и изразходването на по-голям обществен или личен ресурс, посочва се в мотивите на вносителите от ГЕРБ.

Опозицията в лицето на проф. Георги Михайлов от БСП  не подкрепи новите текстове. Той посочи, че на практика се променя цялата философия на здравеопазването и се затвърждава тенденцията да се раздробяват десетки лечебни заведения на „дюкянчета“, в които не се знае каква точно дейност ще извършват.

Според Даниела Дариткова обаче новите правила са в интерес на медицинската помощ и на пациентите, тъй като редица манипулации и услуги, които и сега вършат тези специалисти, ще бъдат легитимирани в закон. Очаква се с предоставянето на този вид дейности да се намалят излишните хоспитализации и да се разшири достъпът до здравни грижи на пациентите, както и привличане на млади хора към тези професии.

Нова правителствена болница

Депутатите решиха още Министерският съвет, по предложение на здравния министър, да определи нова правителствена болница, която да осигурява медицинска помощ на властта. 

Болницата ще отговаря за медицинското осигуряване на президента, вицепрезидента, председателя на парламента, премиера и главния прокурор и на депутатите по време на пленарни заседания. Лекари от избраната клиника ще пътуват с държавниците при посещенията им в чужбина и ще отговарят за здравните нужди на чуждестранните делегации при посещение в България.

Припомняме, че до миналата година болница "Лозенец" обслужваше властта, но правителството реши да отмени статута й на ведомствено лечебно заведение. Премиерът заяви, че такава болница не е необходима. Сега обаче парламентът реши, че трябва да има болница, която да се грижи за здравето на управляващите. Разликата е, че преди Правителствена болница обслужваше и цялата държавна администрация, включително близките им, а сега кръгът е стеснен.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още