IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ал. Ганчев: За промени в данъчната система все още не можем да говорим

Решения в условия на криза могат да деформират икономиката, предупреди преподавателят по финанси

11:50 | 28.05.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Въпреки че мярката за намалението на 9% на ДДС за ресторантьорството и книгоиздаването до края на 2021 г. не се посреща еднозначно от специалистите, безспорно има и поддръжници. Сред тях е и доц. Александър Ганчев, икономист и преподавател по финанси. "Приветствам мярката за намалението на 9% на ДДС за ресторантьорството и книгоиздаването. Това решение на пръв поглед е нещо хубаво, но трябва да внимаваме с подобни данъчни намаления, особено в криза. За момента разумът надделя", каза той в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

"За промени в данъчната система все още не можем да говорим. Когато сме в икономически затруднения, нещата са по един начин, после се връщат в нормалния си ритъм. Решения в условия на криза могат да деформират икономиката", предупреди той.

По думите на доцент Ганчев решението може да се разглежда в два плана - първият е да се остави ликвидност във фирмите от посочените сектори, а другият - много по-реален сценарий според него е, че няма да има спад на цените.

"По-ниската ставка означава, че се вдига маржът на печалба на самия сектор, което ще компенсира щетите по време на пандемията. Намаляване на цените зависи и от еластичността на търсенето", смята икономистът.

Александър Ганчев напомни, че данъчното облагане е система и при константно предлагане на публични блага от правителството, загубата на приходите от един данък трябва да бъдат компенсирани с приходи от друг.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" вижте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още