IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

“Държавна петролна компания“ – тихото признание, че проблем има

Строежът на бензиностанции с публични пари едва ли ще донесе ползи за потребителите, но ще гарантира тежест за данъкоплатците, смятат от ИПИ

09:00 | 23.05.20 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Paul Hanna/Bloomberg</em></p>

Снимка: Paul Hanna/Bloomberg

„Евтините” държавни бензиностанции могат да прехвърлят тежест от клиентите към данъкоплатците. Предлагането на „ниски цени” най-вероятно би довело до трупането на загуби, които публичният сектор да покрива. Точно това правят всички държавни компании и в момента. Нима през бюджета не плащаме за по-ниската цена на билета в БДЖ? В най-добрия случай, на колонката ще спечелим няколко стотинки, които после ще бъдат покрити от данъците ни. Ще платим и всичката корупция по етажите на новата мега компания.

И това наистина е добрият вариант, тъй като има и много по-негативен. Въобще няма гаранция, че държавните бензиностанции ще могат да предложат по-ниски цени на широк кръг клиенти. Цялостната услуга, която отива много отвъд сипването на бензин, най-вероятно ще е далеч от стандартите на големите играчи на пазара. Държавата не е много добра в спечелването на пазарен дял на конкурентни пазари, напротив – тя успява да губи пазарен дял дори на наглед гарантирани пазари. Ограниченият пазарен дял, както и огромният потенциал за злоупотреби – вижте например историите с горивото в БДЖ, силно ще лимитират възможността да се продава по-евтино. 

Кампанийното ценообразуване обаче ще е възможно. Всъщност това е много силен политически мотив за влизането на този пазар – инструмент за щабово управление във времена на недоволство. Всяко бъдещо напрежение покрай пазара на горива в България и наченки за протести, ще могат да бъдат посрещнати с кампанийно решение на държавата да намали цената с няколко стотинки. Директен политически лост на пазар, който неведнъж е носил проблеми на правителствата в страната.

Да се върнем на основната тема с конкуренцията на пазара. Ако големият проблем е при данъчните складове, няма логика да се търси решението му в изграждането на държавни бензиностанции и хрантутенето на нова порция държавни капиталисти. Съществуват много възможни решения за данъчните складове и дори КЗК посочва такива. Една част от тях са свързани с мерки за ускоряване на процедурата по лицензиране на нови складове, тоест условия за по-бързо навлизане на пазара. Друга е свързана с възможността за двустранни споразумения и съхраняване на продукти в съседни държавни от ЕС. Трета би била с разписването на правила за отворен достъп до съществуващите данъчни складове. Това са по-пазарни решения, които заслужават внимание.

Ако нищо от това не може да проработи, чак тогава идва идеята за изграждането на държавни данъчни складове. Последните биха отменили тежестта по първоначалната инвестиция на търговците и биха били потенциално отворени за всички. Те също обаче носят рискове – няма причина да вярваме, че държавата няма да се провали и в тази дейност, а и биха изисквали сериозни инвестиции с публични средства. Това е единственият смислен дебат в темата с конкуренцията при горивата – как да се реши темата с достъпа до данъчните складове. Строежът на бензиностанции с публични пари едва ли ще донесе ползи за потребителите, но ще гарантира тежест за данъкоплатците.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 0
Shadow1
преди 4 години
Ужасна идея но едва ли може да бъде спряна. Хората доскоро протестираха за евтини горива. Сега не вярвам да излязат да протестират срещу тази идея, те по-скоро я харесват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 1
крас
преди 4 години
Нищо различно от санирането на сградите. Просто едни милиарди за строежа на бензиностанциите трябва да бъдат УСВОЕНИ ОТ ПРАВИЛНИТЕ ФИРМИ И ХОРА. Но като говорим за държавни бензиностанции е редно да си зададем въпроса - КАКВА Е СЪДБАТА НА ЕДИНИЯТ ОТ ГОЛЕМИТЕ ДЛЪЖНИЦИ НА КТБ - фирмата Петрол която през 2016 год. бе обявена в несъстоятелност?!Влизаме в ТР и четем кои са лицата в Управителния съвет на ПЕТРОЛ ХОЛДИНГ : АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСЕЕВИЧ МЕЛНИКЕРШОВ ДЕНИСМИТКО ВАСИЛЕВ СЪБЕВОРЛИН ТОДОРОВ ТОДОРОВСТОЯН МИТЕВ КРЪСТЕВАбе това истина ли е или нещо бъркам?!Тези познати ни от миналото муцуни са вписани през 10.9.2018 година.Странни неща се случват в тази държавица взета на абордаж от шепа хорица. ДАНЪКОПЛАТЕЦА ПЛАЩА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА НА ФАЛИРАЛАТА КТБ, А ДРУГИ СТАВАТ СОБСТВЕНИЦИ НА АКТИВИТЕ НА БАНКАТА !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
khao
преди 4 години
армия от пенсионери която трябва да се храни---aе спрете се малко, това че сте имали късмет в живота не е причина да сте цинични и арогантни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 3
Solar Power
преди 4 години
Интересно какво ще стане когато намалеят още пушачите примерно 2-3 пъти ? Какво ще стане когато хората започнат да карат електрически автомобили които ще зареждат в тях на слънце ? Ясно е има огромна администрация и армия от пенсионери която трябва да се храни. В тази посока трябва да се мисли...... бюрократите от 500 000 да станат 50 000.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още