В сектора на розопроизводителите се наблюдава дефицит на работна ръка, а през тази година има ниска изкупна цена. Въпреки това с по-високо качество маслодайната роза може да си върне добрия имидж на световните пазари, коментира Христо Николов, председател на Професионална асоциация на розопроизводителите в България, в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
"Срещаме проблем с транспортирането на работници, тегленето и натоварването на розовия цвят. Спазваме правилата за дистанция", посочи гостът.
Николов уточни, че в политиката в сектора в последните години е била недалновидна.
"Цената на розовия цвят бе станала висока, вдигна себестойността на розовото масло и го направи нереализируемо навън". Николов подчерта, че сега се цели продукт с по-ниска себестойност, което оказва натиск и върху възнаграждението на работниците.
"Със сигурност ще има голямо количество неприбран цвят. Той окапва и не стига до преработка".
Очаквайте видео с целия разговор.
преди 3 години Култивиране на нискостеблени сортове рози, лавандула и още десетки Етерично-Маслени растения като например най-скъпите - магнолия чампака, жасмин, иланг-иланг, бергамот, маточина и др., в Аеропонна Оранжерия тип Вертикална Ферма, върху рото-елеваторни рафтове, с 24-часово LED осветление и компютърно-котролирано спрей-хранене върху корените и листата, ще даде възможност за няколко реколти годишно от цвят и пчелен мед, с гигантски добиви, на екстремно ниска конкурентна себестойност. https://vertikalna-ferma.alle.bg отговор Сигнализирай за неуместен коментар