Над 25 браншови организации от сектора на ресторантьорството и хотелиерството организират на 18 май протест под наслов "От бизнеса без любов". Сред най-важните изисквания за сектора на ресторантьорството и хотелиерството е намаляването на ДДС за храни от първа необходимост.
„Настояваме за диференцирана ставка от 5% до края на 2021 г. и след това ДДС да бъде 9%. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Марин Сотиров, заместник-председател на Сдружението на заведенията в България.
Той изрично подчерта, че изискването е намаляването на ставката да не е с 5, а на 5%.
"9,5% е средната диференцирана ставка от 20 страни в Европа, посочи Сотиров и даде примери с други държави в тази връзка. – В Румъния първо намаляват ставката на 9%, през 2018 г. я свалят на 5%. Германия обяви намаляване на ДДС от 19% на 7% в туризма като антикризисна мярка, Италия и Франция - на 10%."
По думите на заместник-председателя на Сдружението на заведенията в България от браншовата организация настояват по-добри условия на труд, „за да се възстановим сами“.
„Важно е да се направи антикризисна програма при какви условия ще отварят обектите, за да е ясно и на хората как ще се случват нещата и за да се направят разчети", заяви Марин Сотиров.
Очаквайте видео материал с целия разговор на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.
преди 4 години Не ми харесва цялата идея да се намаля ДДС само на храни от първа необходимост. Като за начало никъде не съм видял дефиниция на това определение, кога една храна е от първа кога е от втора необходимост, а трета има ли? Пък и ще се злоупотребява и всички храни ще се изписват като от първа необходимост след това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Абе дами и господа,колко хляб смятате да продадете че толкова зор давате.....,нали храни от първа необходимост е само хляба.....?Или смятате бадемите,фъстъците,луканката и други мезета за "храна от първа необходимост"..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар