Това не е първата криза на България, но това е първата, която е предизвикана от исканията на здравните власти. Мерките, които се предлагат, няма да постигнат този ефект, който общество очаква. Това каза в ефира на БНТ бившият социален министър Иван Нейков.
"Ние доказваме, вероятно много успешно, за човешкото същество, което се спъва два пъти в един същи камък", заяви Нейков и посочи като пример писането на социално законодателство, което се чудим какво да го правим само след една година.
Според него е правилно да се вдигнат заплатите на медици и полицаи, но на първа линия са и социалните работници.
Иван Нейков обясни, че ако работодателят съкрати работник, държавата ще плати 60% от обезщетението на този човек, но той вече е безработен, а бизнесът губи.
По думите му държавата трябва да насърчи малките предприятия и те да се превърнат в доставчици на социални услуги. Като пример Нейков посочи, че всеки ресторант може да се превърне в социален патронаж. "Трябваше фитнесите, ресторантите и малките и средни бизнеси да бъдат превърнати в социален патронаж. Държавата трябваше да ги наеме, за да не биват уволнявани хора", каза специалистът.
Нейков подчерта, че държавата трябва да поръчва услуги на малките фирми, а услугите трябва да се предоставя на нуждаещите се. Сферата на социалните услуги има изключително голям капацитет да помогне, за да не се стигне до безработица.
"Действаме, както в повечето страни в Европа, гледаме от другите", коментира Нейков и предупреди, че в тази ситуация има риск от теглене на кредити.