Законодателят не трябва да допуска разпоредби, които пряко да се наместват в работите на медиите. Това мнение изрази в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Симона Велева, юрист и експерт по медийно право.
„Трябва да се изследват текущите инструменти и да се изследва чуждият опит, но не трябва да има пряка намеса в работата на медиите. Не трябва да правим експериментално законодателство по време на криза“, категорична е тя.
Симона Велева обясни, че правото на изразяване на мнение не е неограничено, като посочи, че терминът дезинформация е въведен от Европейската комисия и с него се определя невярна или подвеждаща информация с цел извличане на икономическа изгода или за да се манипулира общественото мнение.
„Основните мерки на държавата трябва да бъдат насочени към повишаване на медийна грамотност и развиването на умения у хората за проверяване на факти“, смята Велева.
По думите й в сегашната ситуация на извънредно положение и пандемия от коронавирус голямата задача на медиите е да се допитват до експерти.
Повече по темата за дезинформацията в условия на криза гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.