Изглежда никоя от европейските държави не си е взела поука от ситуацията от 2003 г. със SARS вируса в Азия. Мерките по отношение на коронавирусната пандемия са закъснели, медиците се оказват неподготвени. Това е мнението на Тодор Галев, старши анализатор в Икономическата програма на Център за изследване на демокрацията, изказано в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
“Сценариите за бързо възстановяване вече изчезнаха от прогнозите на анализаторите и споровете са колко дълбока ще е рецесията“, коментира той и очаква заради тясната свързаност на европейските държави при производствените процеси ударът за еврозоната и периферията да е еднакъв.
Според анализатора все по-често се наблюдават разнородни политики във всяка от държавите в Европейския съюз въпреки единното ръководство на европейските институции.
“Това може да доведе до много по-дългосрочна рецесия, ако не се приемат строги, координирани мерки във всички страни”, изтъкна той.
Тодор Галев посочи, че най-засегнати от кризата ще са транспортният, туристическият и производственият сектор (особено когато дейността в него е по отношение на стоки, имащи дълги вериги на доставка).
“От кризата успяват да печелят някои сектори”, добави анализаторът и като пример даде IT компаниите заради големия им потенциал за работа от вкъщи, но коментира, че ще има различия между секторите, като допуска, че рецесията ще засегне и тези с по-благоприятни изгледи заради свързаността на икономиката.
По думите на Тодор Галев най-важно в нашата страна е да се запази доверието, което изпитват бизнесът и хората в способността на правителството да се справя.
“България е неподготвена да реагира на една такава криза”, смята обаче той.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.