Огромното мнозинство от интервюираните общо 604 пълнолетни българи твърдят, че са готови, или дори твърдо готови, да понесат и известни ограничения с цел спиране на вируса. Само 7% посочват, че още не са взели никакви мерки. Това са само част от отговорите в експресен телефонен сондаж на "Галъп интернешънъл", започнал в сряда и завършил преди часове. Целта е бързо улавяне на хипотези за основните настроения на българите в динамичната среда. Основната част от сондажа завърши преди обявяването на извънредно положение, съобщават от социологическата агенция.
Българският сондаж е част от международния експресен сондаж на световната асоциация "Галъп интернешънъл", който ще излезе до дни и ще позволи мненията за коронавируса в България да бъдат сравнени с мненията в десетки страни по света. Ползвана е специална панелна методика, която да осигури максимална представителност на данните.
54% са съгласни, а 29% - по-скоро съгласни (сумарно 83% съгласни в различна степен) с твърдението "Готов съм да жертвам някои от човешките си права, ако това би помогнало да се предотврати разпространението на вируса". 7% не са съгласни, а 9% са твърдо несъгласни (общо 16% несъгласни в различна степен). 1% не могат да преценят, установяват социолозите.
От няколко изброени от респондентите немедикаментозни мерки, най-често споменаваните действия, които хората твърдят, че вече са предприели, са: по-често миене на ръце (споменавано в 89% от случаите), използване на дезинфектант за ръце (66%), намаляване на социалните контакти и оставане вкъщи (58%), маски (17%), ръкавици (15%), доброволна карантина (10%). 12% от анкетираните са взели различни мерки за дезинфекция и прием на витамини.
Но при 2% от цялата извадка на групата попадат и отговори, които съдържат "пиене на ракия". Дори и респондентите да влагат известна ирония, това е директен показател и за зловредното влияние на спекулации и фалшификати, разпространявани в социалните мрежи.
7% от анкетираните българи казват, че все още не са предприели нищо.
Процентите надхвърлят 100, защото хората дават повече от един отговор. Максималната допустима статистическа грешка: ±4% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 55 хиляди души, уточняват от "Галъп интернешънъл".
преди 4 години ...спокойно могат да затварят и аптеките. Днес кой успя да си купи от аптеките маски,дезифектант, спирт? ....та, какво е положението? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Няма по малоумно решение на правителството от това да оставиш супермаркетите и аптеките да работят.Ми точно там ще стане заразата...ГЕРБ са абсолютни ***,*** и ***! Купете тестове бе *** и тествайте наред а не затварайте икономиката.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ами един беше казал, че 80% от българите са ***, та процентът вероятно е точен. Уж беше с цел тия, които са под карантина, да могат да ги принудят, а просто да бяха приели такъв закон. В момента работата е - гангренясало ти е кутрето, но ти режеш от лакътя. отговор Сигнализирай за неуместен коментар