С два на един гласа състав на Апелативния специализиран съд отхвърли молбата на бившия екоминистър Нено Димов да излезе на свобода, съобщава БНР.
В малцинство остана съдия - докладчикът Даниела Росенова, според която няма доказателства, че извън ареста той ще извърши друго престъпление.
Обвинението към Димов е за умишлена безстопанственост, довела до водната криза в Перник. Според прокуратурата той съзнателно е допуснал предприятията в региона да получават вода за сметка на битовите абонати. Според съдиите действията на Нено Димов са уронили и доверието в начина на функциониране на изпълнителната власт.
Битовите абонати са плащали по 2 лева за кубик вода. Ако Нено Димов бе спрял подаването към промишлените предприятия, то в яз. „Студена” са щели да останат над 7 милиона кубика, изчисляват от обвинението. Количеството е напълно достатъчно да задоволи нуждите на региона.
Апелативният съд не оспори сметките и твърденията на прокуратурата. Посочи, че като министър Нено Димов редовно и системно е уведомяван за намаляващата вода в язовир „Студена”, но не е реагирал адекватно.
Над 60 тома вече са доказателствата срещу бившия екоминистър, допълва Нова. Последните два от тях прокуратурата е внесла в сряда и съдържат разпити на множество чиновници от Министерството на околната среда и водите, включително и на заместник-министри.
„Съдът показа, че не е обективен и безпристрастен и навлезе в обвинителната функция, защото такова обвинение, че уронва престижа на правителството, няма. Това задържане е една абсолютна репресия в обслужване на обществени интереси, неясно какви, създава се впечатление наистина, че не се търси действителната причина за състоянието на водата, а се казва, щом хората страдат, ето ви един министър. Вие сами сте свидетели, че всеки ден се хвалим, че има един министър задържан и за да не престане тази хвалба, ще го държим. И съдът обслужва това поведение на прокуратурата", коментира окончателното съдебно решение адвокатът на Нено Димов Ина Лулчева, цитирана от БНР.
Решението на съда е окончателно.
преди 4 години По памет, Стомана е плащала по 0.13лв за кубик или тринадесет стотинки по-ясно написано. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Битовите абонати са плащали по 2 лева за кубик вода."А производствените предприятия по колко плащат за кубик? отговор Сигнализирай за неуместен коментар