Министерството на здравеопазването (МЗ) е инвестирало в 49 държавни болници през миналата година. Това става ясно от писмен отговор на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на въпрос на депутатите от БСП доц. Георги Йорданов и д-р Илиян Тимчев относно капиталовите средства на лечебните заведения с държавна и смесена собственост за 2019 г.
В него министърът обяснява, че отделените капиталови разходи са подобрили състоянието на 135 структурни звена в тези лечебни заведения.
Парите са предоставени за преструктуриране, ремонтни дейности и закупуване на медицинска и немедицинска апаратура.
Най-много средства са инвестирани в Александровска болница – близо 4,2 млн. лева. В „Пирогов" са вложени малко над 4 млн. лева. Парите са използвани за изграждането на Клиника по лицево-челюстна хирургия с две операционни, дооборудвана е Клиниката по неврохирургия, ремонтирани са Детската клиника, преместена е болничната аптека, закупен е ядрено-магнитен резонанс.
Болница „Царица Йоанна – ИСУЛ" в София е получила над 2,7 млн. лева., на „Майчин дом" са предоставени 2,5 млн. лева., в плевенската „Проф. Георги Странски" са инвестирани 2 млн. лв., а в „Св. Марина"-Варна – 1,3 млн. лв.
МЗ е вложило средства и в УМБАЛ „Канев" – Русе -1,8 млн. лв., в „Св. Анна" – 1,5 млн. лв. и „Христо Ботев"-Враца – 1,5 млн. лв.
Инвестиционната програма на министерството е подчинена на два основни приоритета, залегнали в Националната здравна стратегия 2014 – 2020 г., а именно създаване на условия за всички през целия живот и развитие и управление на справедлива, устойчива и ефективна здравна система, ориентирана към качество и резултати, посочва здравният министър.