IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Управляващите предлагат регистърът за внос и износ на отпадъци да стане публичен

До шест месеца трябва да са ясни критериите що е то експериментална инсталация, настояват депутати

13:11 | 21.02.20 г.
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Депутатите от ГЕРБ внесоха предложение за промяна в Закона за управление на отпадъците, с което регистърът на вносителите и износителите на отпадъци да стане публичен.

Предложението за изменения в Закона за управление на отпадъците е внесено в Народното събрание.

"С пълното убеждение, че прозрачността е гаранция за по-ефективен контрол, днес заедно с колегите от ГЕРБ внесохме поредното предложение за изменение на законодателството, свързано с управление на отпадъците, заяви председателят на Комисията по околна среда и води и депутат от ГЕРБ Ивелина Василева в парламента, цитирана от Агенция "Фокус". – Предлагаме промяна в Закона за управление на отпадъците, с която правим публичен регистъра за внос и износ на отпадъци.

По думите ѝ „духът на екологичното законодателство предполага прозрачност, информираност и по смисъла на закона такъв регистър трябва да се поддържа”.

Василева посочи, че някои чиновници в МОСВ твърдят, че той няма публичен характер.

“Затова, за да е ясно на всички, за да няма възможности, за каквито и да е тълкувания и интерпретации, изрично вписваме, че регистърът трябва да бъде публичен и трябва да бъде наличен на страницата на МОСВ и на Изпълнителната агенция по опазване на околната среда и води", заяви депутатът.

Василева обясни, че този регистър трябва да съдържа пълната информация при нотификация за внос и износ на отпадъци за количеството и вида на отпадъка, кой го внася, кой го транспортира, кой ще го преработва, в коя инсталация. В него трябва да има данни за вносителя, за износителя, за оператора и за превозвача на отпадъка, за периода от време, в който този отпадък ще бъде оползотворен, включително да се цитират комплексните разрешителни и регистрационните документи, на базата на които това оползотворяване ще бъде извършено.

"Това според нас ще даде пълна гаранция за прозрачност и информираност на обществото и на компетентните органи. Други промени, които правим са обвързани с предходни законодателни инициативи, които предприехме, съобщи Ивелина Василева. – Знаете, че въведохме задължителен ОВОС за експерименталното горене. Това, което въвеждаме с нашето предложение в Закона за управление на отпадъците, е изискване към министъра на околната среда и водите в срок от шест месеца да издаде ясни и категорични критерии що е то експериментална инсталация. Отново, за да няма заобикаляне на закона и погрешно тълкуване и интерпретация."

В предварителната оценка за въздействието на законопроекта за управление на отпадъците е записано, че за прилагането на законопроекта не са необходими финансови средства, но приемането му ще доведе до пълна прозрачност на изискванията за превоз на отпадъци от, за и през България.

Депутатите трябва да гласуват разпоредби на законопроекта, с които се регламентира разработването на критерии за класифициране на инсталации за изгаряне или съвместно изгаряне на отпадъци като „опитни инсталации за изследователски, развойни и изпитвателни цели във връзка с подобряване на процеса на изгаряне“.

В мотивите за новия законопроект на народните представители е записано, че целта е да се създадат еднакви условия за индустриалните оператори, като се прекратят порочните практики за незаконно освобождаване на натрупани и съхранявани отпадъци.

Промените ще засегнат незаконната употреба в металургичната промишленост на отпадъци без разрешителни , което води до отделяне на вредни вещества в околната среда, които заплашват здравето на населението.

Въвеждането на дефиниция е изключително важно и в контекста на кръговата икономика, която е сред основните приоритети на ЕС, тъй като ще е налице ясно разграничаване на понятията „отпадък“ и „възстановен продукт“, пише в мотивите.

Investor.bg припомня, че темата за отпадъците е на дневен ред от края на миналата година, когато се разбра, че в страната са внесени контейнери с боклук, описан по документи като пластмаса и каучук, а реално съдържат текстилни, стъклени и дървени отпадъци. Варненската Районна прокуратура води досъдебно производство по случая, а част от контейнерите бяха върнати в италианския гр. Салерно, откъдето са внесени в нашата страна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:21 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още