IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Б. Димитрова: Българинът е еврооптимист, но гледа с недоверие към еврозоната

ЕС остава най-добрата възможност за развитие на българите, споделя управителят на Алфа Рисърч

20:45 | 20.02.20 г.
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;</em><em>Chris Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

За последните години членство в Европейския съюз (ЕС) доверието на българските граждани към блока, неговите институции и еврооптимизмът като цяло нарастват въпреки няколкото кризи на европейско ниво, заяви Боряна Димитрова, социолог, управител на Алфа Рисърч, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria

Според Димитрова до голяма степен еврооптимизмът у нас се дължи на факта, че ЕС остава единственият смислен път за развитие на страната.

„До момента никой не е успял да предложи по-добра алтернатива на блока“, отбеляза гостът.

По думите на експерта подобренията в ежедневието на българите са втората причина. Тя посочи, че всички изследвания в тази насока се отчитат положителни резултати.

„Единственото нещо, в което има негативни щрихи, е, че оценяваме, че Европа все още не присъства достатъчно в България“, сподели Димитрова.

На фона на тези данни тя коментира причините половината от българите да са недоверчиви или против присъединяването на страната в еврозоната.

„България все още е една от най-бедните страни в ЕС“, коментира гостът, като отбеляза, че резултатът не е феномен за тези държави, тъй като в тях страхът от допълнително понижаване на покупателната способност е много силен.

Според Димитрова обаче провеждането на референдум у нас по темата не е най-удачният вариант.

"Решението за присъединяване или не в еврозоната изисква висок експертен потенциал, а и резултатът от един референдум няма да е непосредствено видим", каза тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:29 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още