Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отхвърли жалбата срещу консорциум „Детско здраве“, определен от здравния министър за победител в конкурса за строеж на Национална детска болница, съобщава се на сайта на комисията.
Жалбата беше подадена от втория в класирането.
Изборът на Министерството на здравеопазването за изпълнител на инженеринговата поръчка за национална многопрофилна детска болница в София беше обжалван пред Комисията за защита на конкуренцията от класирания на второ място участник - консорциум „Детска болница-София“. Те оспорват издаденото от възложителя решение като незаконосъобразно, неправилно и необосновано и молят КЗК да отмени обжалвания акт.
Комисията за защита на конкуренцията реши, че допуска предварително изпълнение на решението на министъра на здравеопазването за класиране на участниците и определяне на изпълнител на обществена поръчка с предмет изграждане на Детска болница, като това се налага за предоставяне на адекватна, своевременна и висококвалифицирана здравна помощ на малолетни и непълнолетни пациенти и да се предоставят комплексни медицински услуги за деца.
Своевременното изпълнение на обществената поръчка е от съществено значение не само за възложителя, но и за обществото като цяло, предвид обстоятелството, че действително в страната няма лечебно заведение, което да включва максимално голям брой клиники и отделения, насочени изцяло и единствено към лечението на деца, в които да работят най-добрите педиатрични специалисти от страната, пише в определението на КЗК.
По оспорваната обществена поръчка на първо място беше класиран консорциум „Детско здраве“, състоящ се от свързани компании с водещ партньор „Главболгарстрой“. Консорциумът е с предимство в ценовата оферта, като е дал най-ниска стойност от 77,8 млн. лева без ДДС и е оценен с максимален брой точки при техническата оферта.
Определението подлежи на обжалване пред тричленен състав на Върховния административен съд в тридневен срок от съобщаването му на страните.
В края на ноември миналата година ВАС отхвърли жалбата на Камарата на архитектите в България (КАБ) и остави в сила становището на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), с което се потвърди решението на министъра на здравеопазването за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка за детската болница, съобщават от съда.
Тричленният състав сметна, че решението на КЗК е правилно и при постановяването му не са допуснати нарушения, които да водят до неговата отмяна.