България е в световния топ пет по одобрение на Европейския съюз и водената от него външна политика. Пред нас са единствено Косово, Румъния, Виетнам и Албания. Сред изследваните страни на Балканите еврооптимизмът е по-голям от евроскептицизма. Босна и Херцеговина и Сърбия обаче имат отрицателно отношение към политиката на ЕС. Това става ясно от данните от изследване на световната асоциация „Галъп интернешънъл“, коeто обхваща 50 държави (и приблизително две трети от световното население).
Положителното ни отношение към ЕС е с високи стойности както на глобален, така и на регионален фон, показва проучването. Гражданите на България дори допълнително възвръщат своя еврооптимизъм в последните две години.
Българите продължават да смятат, че ролята на САЩ в международните отношения е дестабилизираща, а тази на Русия – стабилизираща. Наблюдава се и повишаване на одобрението сред българите за руската външна политика спрямо предходната година. Действията на САЩ продължават да се възприемат отрицателно, но в малко по-малка степен. Повишение на одобрението у нас има към Китай, но все още много българи като че ли не са достатъчно запознати с тази страна – почти половината от интервюираните все още не знаят или не могат да отговорят.
г1
Тенденцията на разколебаване на оценката на световните лидери личи и в България. Френският президент Еманюел Макрон най-осезаемо губи популярност сред българите – 42% имат неблагопроятна оценка към него. Британският премиер Борис Джонсън също получава отрицателна оценка – 44% не го одобряват, за разлика от неговия предшественик Тереза Мей.
Според проучването на Галъп папа Франциск остава най-харесваният световен лидер у нас (65%). Високо остава доверието и във Владимир Путин. Руският президент получава даже още благоразположение от страна на българите спрямо предходната година и е вторият най-одобряван световен лидер в България (59%). Обратно, Доналд Тръмп продължава да поддържа високо неодобрение сред сънародниците ни (54%), което е сравнимо с глобалните тенденции, както и с отношението към него в САЩ. Може би и затова българите по-скоро са скиптични към преизбирането на американския президент – 13% казват, че ще бъде преизбран, а 33% са на обратното мнение. Все пак трябва да се отбележи, че огромната част от обществото ни не показва подготвеност по тази тема – 49% не могат да преценят, а 5% изобщо не са отговорили.
Традиционно най-малко харесваният световен лидер в България е президентът на Турция, като 67% имат неблагоприятна оценка за Реджеп Ердоган.
България, заедно с Румъния, остават и единствените две страни от изследваните в ЕС с положително отношение към Путин.
г2
Германия е водеща в ЕС по недоверие към Доналд Тръмп, следвана от Финландия, Испания и Австрия. Обратно, положително отношение към американския президент има в Полша и Румъния.
И на Балканите разделението по оста Русия-САЩ ясно личи. Най-високо одобрение за руския президент има в Сърбия, следвана от България и Албания. Обратно, Косово е сред най-малко одобряващите го. По отношение на Тръмп Албания и Косово в най-голяма степен показват положителни оценки, а Сърбия и Босна и Херцеговина са на обратния полюс.
Папа Франциск продължава да бъде най-благосклонно приеманата сред хората по света глобална фигура. За втора поредна година пък германският канцлер Ангела Меркел е най-добре приета сред политическите лидери. Меркел е следвана от френския президент Еманюел Макрон. Това са единствените политически лидери, при които положителните оценки са повече от отрицателните. Кризата на лидерството в света явно продължава. Продължава и кризата в международния ред.
И президентът на САЩ, и президентът на Русия отбелязват сходна негативна тенденция. Израелският премиер Бенямин Нетаняху също продължава да губи подкрепа.
Попитани дали оценяват като стабилизираща или като дестабилизираща политиката на САЩ, Русия, Китай и Европейския съюз, гражданите в глобален мащаб продължават да оценяват положително най-вече водената от ЕС международна политика. ЕС е и единствената глобална сила, която създава сред хората по света усещането, че действа стабилизиращо. В сравнение с преди година ЕС дори набира скорост. Междувременно международната политика както на САЩ, така и на Русия продължава да изглеждат дестабилизираща за повечето хора по света (въпреки че оценките показват леко подобрение в сравнение с предишното изследване). Китай поддържа малко по-добра позиция, но също все още е с отрицателна оценка.
Мнозинството от хората по целия свят не очакват президентът Тръмп да бъде преизбран през ноември, но тук мненията се различават твърде много в отделните страни. Очакванията вероятно отразяват и преобладаващото национално отношение към самия Тръмп. Проучването беше проведено преди края на процеса по импийчмънт, който може да промени възприятията, твърдят от Галъп.
преди 4 години Ех, бригадире, бригадире!Козата си сака пръч. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години хаха ... ти май не видиш овчаря ... там е и "чарът" на ситуацията ни в момента . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Пак се повтарям, че българина по манталитет си е за Евразия. Хората си искат овчар.Добре, че сне в ЕС та инакомислещите да избират из цяла Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години България е в световния топ пет по одобрение на Европейския съюз Хаааахахаха.... България беше в световният топ пет и по одобрение на Съветския съюз... :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар