Лекарствата без рецепта ще могат да поскъпват само с отчетената инфлация. Това предвиждат промени в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти.
Текстовете са публикувани за обсъждане на портала за обществени консултации. Крайният срок за подаване на становища е 18 февруари. Срокът е по-кратък, за да се запазят настоящите цени на лекарствените продукти, отпускани без лекарско предписание, и да се създаде стабилност на разходите на домакинствата, обясняват от Министерството на здравеопазването.
С проекта се предлага създаването на нов член 24а, с който се предвижда, че притежателите на разрешения за употреба или техни упълномощени представители не могат да заявяват увеличение на регистрираните цени на лекарствените продукти, отпускани без лекарско предписание, с по-голям процент от статистически отчетената инфлация за периода на действие от последната регистрирана цена, посочва се в мотивите на вносителя – Министерството на здравеопазването.
Целта е да се предотврати рязко увеличение на цените на лекарствата за масова употреба без рецепта, става ясно още от мотивите.
Индексирането на цените на медикаментите, които се продават свободно, с процента на инфлация е въведено още с приемането на наредбата през 2013 г., посочва се в доклада на здравния министър Кирил Ананиев. Единствено в периода от края на април 2014 г. до началото на август 2014 г. тогава е отчетен среден ръст на цените от 26%, подчертава Ананиев. Затова и обвързването на повишението на цените с инфлацията е възстановено в разпоредбите.
Създаването на разпоредбата има за цел да осигури лекарствени продукти, отпускани без лекарско предписание на достъпни цени за българските граждани, съобразени с покупателните им възможности. В резултат от приемане на постановлението ще се ограничи възможността за увеличение на цените на тези продукти, посочва още Ананиев.
Цените на лекарствените продукти, отпускани без лекарско предписание, не подлежат на регулация, тъй като за тях е въведен регистрационен режим, припомня здравният министър в доклада си. Преди това притежателите на разрешения за употреба можеха да заявяват увеличение на цените на тези продукти без ограничение във времето и без да бъдат ограничавани в размера на това увеличение.
Ограничението на ръста на цените на свободно продаваните лекарства е изтекло в края на 2019 г. Същевременно подобна регулация е залегнала в промените на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Той обаче още не е влязъл в сила, поради което се предлага тази промяна в наредбата.