Ако се въведе централизираната платформа за електронни търгове за лекарствата, тогава ще има положително развитие за пазара и цените им. Това каза по bTV бившият министър на здравеопазването Петър Москов. Коментарът е по повод скандала с различните цени, на които купуват лекарства частните и държавните и общински болници.
Миналата седмица управителят на здравния фонд д-р Дечо Дечев съобщи, че Касата е плащала за едно и също онколекарство с разликата в цената от седем пъти.
По-късно пред депутатите от здравната комисия в Народното събрание д-р Дечо Дечев обяви, че има начини за законно нецелесъобразно изразходване на публични пари от НЗОК. Той посочи, че Касата е плащала на частни болници в пъти повече за онколекарство, отколкото за същото на държавни и общински и това е така, тъй като по закон частните болници не са задължени да провеждат търгове. Те са освободени от процедури по ЗОП през 2016 година със законови промени.
Днес бившият министър Москов потвърди, че още през 2016 г. неговата администрация е направила обществена поръчка и е избрала фирма за подобен регистър. Следващият екип на здравното министерство обаче не е направил нищо тя да заработи.
Петър Москов обясни, че за платформата, предложена от екипа на д-р Пламен Русев, е била поискана много висока цена, поради което е била избрана друга фирма. Той потвърди обаче думите на Русев, че навсякъде, където работи електронната система, лекарствата поевтиняват с 20%.
Според бившия здравен министър поправките в Закона за обществените поръчки, прокарани през 2016 г., с които частните болници са освободени от процедури по ЗОП при поръчка на лекарства, за които плаща НЗОК, са лобистки. Същата позиция защити и управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев.
От ЕК настояват и частните болници у нас да правят търгове за медикаменти, за които се плаща с обществен ресурс. Законодателни поправки в тази посока обеща да придвижи здравният министър Кирил Ананиев, едва след като д-р Дечев обяви пред медиите за надплатените медикаменти.