Частните болници в България настояват за повече конкретика по твърденията на управителя на НЗОК д-р Дечо Дечев за източването на фонда и смятат за некоректно да се правят обобщения за всички частни лечебни заведения. Това стана ясно от думите на д-р Цветан Диманов, член на УС на Националното сдружение на частните болници.
„Тези обвинения ни хвърлиха в недоумение първо нас, частните болници, а по медийните изяви виждам, че хвърли в недоумение Министерството на здравеопазването и голяма част от Надзорния съвет“, каза д-р Диманов по БНТ.
Припомняме, че в интервю д-р Дечо Дечев обяви, че Здравната каса е плащала 7 пъти по-висока цена за едно лекарство в частна болница, отколкото в общинска или държавна.
„Не знам с какви данни разполага д-р Дечев, но е редно да каже коя е болницата, кой е препаратът, какво е точно нарушението, какви мерки е взел, санкционирал ли е болницата“, допълни той. И подчерта, че Здравната каса директно заплаща само онкопрепаратите, няколко препарата за кръвосъсирващи фактори и няколко препарата за лечение на вируса Хепатит.
От частните болници, които се занимават с онкология, те са около десетина, и представляват не повече от 10% от всички частни болници, затова първото некоректно е той да обвини всички частни болници, коментира Диманов.
Националното сдружение на частните болници вече писмено изрязи несъгласие с твърденията на управителя на НЗОК д-р Дечо Дечев, че Здравната каса заплаща на частните болници лекарства на по-високи цени отколкото на държавните и общинските болници. Според тях твърденията на Дечев уронват престижа на частните болници.
От Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) твърдят, че не са били уведомени от управителя д-р Дечо Дечев за практиката да бъдат надплащани медикаменти.
Междувременно от БСП обявиха, че ще сезират прокуратурата във връзка с твърденията на управителя на Националната здравноосигурителна каса за източването й.
преди 4 години Това е 100% вярно, но за частните болници. Миналото лято, тъкмо се бяхме прибрали в България, тъщата изпадна в коматозно състояние. Тъй като не сме прошляци в материално отношение, опитахме да я приемат в някоя от прехвалените и на вид доста по-добре изглеждащи, частни болници. От всякъде, щом разбереха за състоянието й, отказваха да я хоспитализират с различни мотиви. Само в Пирогов я приеха и тя е жива и днес. Причината за отказите е много проста - частните болници са създадени единствено и само да носят печалба на собствениците си, а тежко болният е с непредвидимо високи разходи и само ще "отхапе" от печалбата им. Затова тежко болните и намерените захвърлени по улици, под мостове и обезлюдени домове човешки същества се карат и приемат в окръжните и някои от старите университетски болници, не защото те ги желаят, но няма как да ги върнат дори и да не са осигурени, защото носят съдебна отговорност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Нашите болници,държавни и частни,предпочитат да "лекуват" здрави пациенти. Истински болните се стремят да ги отпращат,някои друг да ги лекува.Защото болните пациенти са бреме за тях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар