IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Деница Сачева: Трябва да се прецизират режимите за издаване на болнични

Промени в законодателството за пенсията от втория стълб ще се обсъждат през януари, каза социалният министър

09:16 | 30.12.19 г.
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Трябва да се прецизират режимите за издаване на болнични, каза министърът на труда и социалната политика Деница Сачева в интервю за БТА. Министърът на труда и социалната политика обаче смята, че преди да бъде разрешен проблемът с изплащането на първите три дни болнични, е необходимо да бъде направен анализ, който да покаже има ли някакви рационални причини, поради които болничните да се увеличават през последните години. Сачева припомни, че според Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване до 31 януари НОИ и НЗОК трябва да са готови с анализа. 

Според нея интересен би бил анализът колко души са си взели болнични на 27 и 23 декември, а също и около другите празнични дни. Министърът смята, че в разговора трябва да участва и Българският лекарски съюз, защото трябва да стане ясно дали българските лекари издават болнични, които не отговарят на истината. "Това би било сериозен репутационен проблем", заяви министърът. По думите й, ако има повишаване на болничните в предприятие, в което работодателят не осигурява достатъчно почивка, прекалява с извънредния труд и т.н, решенията са едни, а при обратната ситуация - служители, които излизат постоянно в болнични, но работодателят не може покрай тяхното често отсъствие да планира дейността на фирмата, решенията са други. 

Сачева смята, че трябва да се види кои са най-често срещаните диагнози, има ли лекари, които са "първенци" по отношение на издаването на болнични, има ли болници, които издават такива болнични листове. Възможни решения са също и прецизиране на текстовете на наредбата на МЗ по отношение на режимите за болничните - "дали болничният трябва да е задължително в домашен режим, или в болница, защото в момента голяма част от болничните, които се получават, са доста общи, с общи симптоми и много трудно могат да бъдат контролирани".

Социалното министерство ще издири младежите, които нито работят, нито учат, каза още Сачева. По данни на НСИ броят на младежите, които нито учат, нито работят за първото деветмесечие на 2019 година, е почти 167 000. Броят на тези младежи е по-малък с почти 14 на сто в сравнение на същото деветмесечие на 2018 година, но все още 167 хиляди е голямо число, каза министърът на труда и социалната политика.

Сачева посочи, че от Министерството ще работят с тази група младежи, като първо ще бъде създадена информационна база за това кои са, къде са намират, икономическите причини, поради които не работят. След това ще се търси възможност за професионално ориентиране с конкретни мерки за обучение, включително наставничество и развитие на дуалната форма на обучение. Най-често такива хора биха искали много бързо да видят връзката между образованието и работата, заяви министърът на труда и социалната политика. Ще има курсове по дигитални умения, по предприемачество, както и по социални, комуникативни умения, които са ключови за намирането и оставането на работа.

Най-търсените професии в момента са оператори на стационарни машини и съоръжения, работници в добивната и преработващата промишленост, строителство и транспорт и квалифицирани работници по производство на храни, облекло, дървени изделия. Изключително търсени са и хората, които полагат грижи за други хора, както и заетите в сферата на професионалните услуги - бармани, сервитьори, готвачи, камериери и други, каза министър Сачева. 
Не само професиите, свързани с технологии, са търсени. Търсят се и хора, които се грижат за други хора.

По думите на социалния министър младежите трябва да се насочват освен към професии, свързани с технологиите, и към такива, свързани с грижа за други хора, защото има сериозен недостиг на работници в сферата на социалните услуги, медицински сестри, социални работници, рехабилитатори. Ще се търсят мерки да се насърчават повече млади хора да мислят за евентуална трудова реализация в тези сфери.

Ще се ограничи сумираното изчисляване на работното време до 4 месеца, ще има възможност да се договаря до 300 часа извънреден труд, каза още Сачева. Нашето намерение е до април да са готови и предложения за промени в Кодекса на труда, които да осигуряват баланс между интересите на работодателите и трудовите права на наетите хора, каза министърът.

На този етап, в съответствие със законодателството на Европейския съюз, Министерството е направило предложения за намаляване на максималния период за сумирано изчисляване на работното време от 6 на 4 месеца, както и по възможността чрез договаряне между социалните партньори да има по-голяма продължителност на извънредния труд в една календарна година - до 300 часа чрез договаряне.

За отпадане на минималните осигурителни доходи на този етап не може да се говори с ясна категоричност, заяви министърът, но подчерта, че всичко е в ръцете на синдикати и работодатели. Тя смята, че МОД служат за превенция на сивата икономика и за закрила на работниците. Във всички случаи обаче трябва да се намерят механизми за осигуряване върху реалните доходи. Има дискусия и по механизъм за нарастване на минималната работна заплата.

Необходима е дискусия за това, какви семейни политики се провеждат в България, кои са основните принципи, на които те ще почиват в следващите 10 години, така че да няма постоянно нови проблеми и протести. Според нея тази дискусия трябва да е в Народното събрание, за да се търси политически консенсус.

До 15 януари неправителствените организации и протестиращите ще могат да систематизират основните въпроси, които според тях предизвикват загриженост и специално внимание по отношение на социалните услуги, а в периода януари - февруари Министерството ще направи 6 дискусии в цялата страна, за да може и извън столицата да се обсъдят вижданията на хората и дали има текстове, които ги притесняват.

Персоналът, полагащ грижа за други хора, особено в сферата на социалните услуги - медицински сестри, социални работници, рехабилитатори, също намира реализация повече извън страната. Но от друга страна - в страната има остър недостиг, трябва да има мерки да се насърчават повече млади хора да мислят за евентуална трудова реализация в тези професии. В последно време ние говорим много за технологиите, за дигитализацията, това безспорно е важно, важно е и да имаме повече инженери, но също така е важно да имаме и повече хора, които да са ангажирани с хуманитарни професии.

Няма актюерски разчети, които да доказват, че две пенсии са по-малко от една на този етап, каза Сачева по темата за размера на втората пенсия. Във втората половина на януари ще направим среща със заинтерсованите страни, с КФН, с НОИ и съответно с Асоциацията на пенсионните дружества, работодатели и синдикати и ще вземем решение дали и какви промени ще има, каза министърът.

Министерството е отворено да приема предложения както от страна на работодателите, така и на синдикатите. Част от промените, които се дискутират в момента, са свързани с усъвършенстване на колективното трудово договаряне, усъвършенстване на регламентацията за сумираното изчисляване на работното време, също така и за възможности социалните партньори да договарят по-голяма продължителност на извънредния труд в рамките на една календарна година и други разпоредби като регламентиране на срок за съхранение на документи в трудовото досие на работници и служители и т.н. Има нов срок за допълнителни предложения и се надявам през април да представим промените.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:38 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още