Проблемът с присъединяването на България към валутния механизъм ERM II не е икономически, а политически. Условията това да се случи, ги има отдавна. Това каза Любомир Дацов, финансист, в предаването “Клуб Investor” по Bloomberg TV Bulgaria.
По думите на финансиста в България са необходими множество структурни реформи не само в публичния, но и в частния сектор. “По една или друга причина процесът в частния сектор се движи по-успешно, въпреки някои ограничения и проблеми в бизнес средата”, коментира гостът.
Дацов се спря и на изминалата година в глобален мащаб. Той посочи, че голяма част от тенденциите са запазени. “По инерция Европа остава най-доброто място на живот, но това няма да продължава безкрайно дълго”. Старият континент се нуждае от правилните политики, в противен случай ще се окаже изправен пред проблеми", посочи финансистът.
“Правителствата в Европа трябва да бъдат ангажирани да правят повече структурни реформи”, каза Дацов.
Гостът коментира и предложението на новия италиански еврокомисар Паоло Джентилони за разхлабване на строгите правила за бюджетния дефицит в Европейския съюз. “Това означава по-голям дефицит и повече дългове, но в никакъв случай по-ефективни разходи и повече инвестиции”, отбеляза Дацов.
“До момента Великобритания играеше ролята на хладния разум в ЕС - с поглед върху ефективността на нещата, а не върху количеството. Холандия ще загуби съюзник в това отношение, защото двете страни бяха стожера на разумните политики”.
Според Дацов амбициите на ЕС за въглеродна неутралност до 2050 г. са необходими, но ако Европа е изолирана по отношение на тази политика, действията ѝ биха били безсмислени.
Видео с целия разговор може да видите в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 4 години Ми не е така Дацов! С Горанов повтаряте едно и също, дано стане истина!Мислите, че щом царот натисна да вуеземе в ЕС и беше политнически въпрос - ерм 2 е пак от същото?ЩИ ГО ОБЯСНИМ ОБРАЗНО: СЕ ЕДНО, НЕКОЙ ТЕ НАЕМА ЗА СЛУГА-СЕРВИТЬОР. ОТ УСИЛИЯТА ТИ ЗАВИСИ ДАЛИ ШЕ ТЕ ХАРЕСА И ШЕ ТЕ ПОКАНИ НА МАСАТА, НЕКОЙ ДЕН. Е тва е разликата между преемеанте в ЕС и в еврозоната. когат те КАНАТ В ЕВРОЗОНАТА те канат да споделиш и трапезата със всичко сервирано на нея. Встъпването в ЕС си е като наемането на прислуга - само. Та, въпросът НЕ Е ПОЛИТИЧЕСКИ! А такъв: дали са ни харесали, доколко ни имат доверие, дали имаме положителен имидж и дали сме достойни за ЕС. Сам си отговори. Аз знам, твърдъ и твърда също така, че нема да има ерм2 и еврозона за нас. слагам и пари - една милка в еврони, че ше ни отхвърлат. Знам една стран КОЯТО СЪС СИГУРНОСТ нема да даде съгрласие на България да преееме еврона. И това е ЕСТОНИЯ! Требва да знаеш защо. Накрая, има си технология към еврото. Неотменима. ПЪРВО Е ШЕНГЕН. Абе, ние у шетген ли сме? Уверяваха борисов, че .требва само ено караулно да се измаже, уверяват горанов, че пътната карта гарантира оспех? КАКВИ НАИВНИЦИ. Време е само за ПРИКАЗКИ СЛЕД ДЕЙСТВИАТТА, НЕ ПРЕДИ ТЯХ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар