Той уточни, че фермерският пазар предлагат разнообразни стоки – от плодове и зеленчуци до мед, гъби, билки и свежо месо, като вътрешният контрол върху стоките се извършва с проверки на място.
„У нас е загубено доверието в автентичността на храните, посочи д-р Стоилко Апостолов. – Най-често хората питат за произхода на продуктите, къде и как са отгледани животните.“
Той потвърди, че клиентите остават доволни и „има едно взаимно доверие“.
Според него фермерските пазари в България все още са екзотика за потребителите, които предпочитат да пазаруват от големите хранителни вериги.
„Най-често производителите на фермерския пазар са млади, амбициозни хора, които търсят реализация на продукцията си “, каза д-р Апостолов.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 4 години кво общо има доктор с фермерски пазари, освен ако не иска да ни продаде надценена стока облечена с етикета био/от село/от баба ... и тнт, но реално пак същата като в супермаркета ?От както се помня в нашата родина винаги се е продавало зарзават/ракия/компоти по главните шосета между селата из цялата страна! Фермерските пазари никога не са били екзотика у нас, винаги ги е имало. Последния път като се връщах от Велинград до едно село си купих баси добрия суджук и буркан пецкани люти чушки ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар