IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Предлага се частните фондове да изплащат три вида пенсии

Около половината от първите пенсионери, които ще получат втора пенсия, ще имат право на пожизнени пенсии за старост, сочат прогнози

13:43 | 13.11.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Частните пенсионни фондове ще изплащат три вида пенсии срещу вноските, които работещите са длъжни да правят в тях. За така наречената втора пенсия задължително се осигуряват родените след 1959 година. За разлика от държавната пенсия, тази от частен фонд ще се придобива при навършване на пенсионна възраст без изискване за стаж.

Във втория стълб се осигуряват всички работещи в масовата трета категория, родени след 1959 година. Съгласно разписаното в КСО през есента на 2021 година първите с право на втора пенсия ще са жените, родени през 1960 година. Те тогава ще навършат възрастта от 61 години и 8 месеца. През 2024 година към тях ще се присъединят и мъжете от този набор. 

Фондовете ще осигуряват три вида плащания в зависимост от парите, натрупани в партидата на човек - пожизнена пенсия, разсрочено плащане и еднократно. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, цитиран от БТА. Той представи законодателни предложения за усъвършенстване на изплащането на пенсии от втория стълб на форум по темата.

Първият пенсионен продукт е пожизнена пенсия за старост от Универсален пенсионен фонд (УПФ). Предлага се да се изплаща, когато натрупаната сума е достатъчна за пенсия в размер поне 15 на сто от минималната пенсия, която държавата дава. При смърт - няма да се унаследява. 

Законовите текстове дават възможност на пенсионните дружества да предлагат пожизнена пенсия с гарантиран период на изплащане. В рамките на този период плащането ще продължи в случай, че пенсионерът почине, но ще бъде насочено към неговите наследници, които ще го получават.

С този продукт се противодейства на присъщия риск на пожизнените плащания - лишаването на наследниците от права, каза Бисер Петков. Предвижда се, ако лицето получава пожизнена пенсия без гарантиран период на изплащане, то при смърт на пенсионера, плащането да се преустановява. Има възможност и допълнителната пожизнена пенсия за старост да включва и разсрочено плащане на част от средствата до навършване на избрана от пенсионера възраст - да се започне с разсрочено и после да се мине към пожизнено плащане до края на живота на пенсионера. 

Вторият пенсионен продукт е разсрочено плащане на натрупаните средства в индивидуалната партида. В случаите, в които средствата в индивидуалната партида не стигат за отпускане на пожизнена пенсия за старост в размер не по-малко от 15% от минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст, но са в размер над трикратния размер на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст, хората ще могат да избират в какъв срок и в какъв размер ще получават средствата, натрупани по индивидуалната партида. Ограничението е, че размерът не трябва да бъде по-малък от 15 процента от минималната пенсия и не по-голям от минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Когато натрупаните средства по партида са по-малко от трикратния размер на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст, те се изплащат еднократно

Правото на пожизнена пенсия за старост от УПФ е решено, обвързано е с навършване на възрастта. Това действащо положение е възприето от работната група. Запазва се възможност по желание на осигуреното лице пенсията да се получава една година преди възрастта по чл. 68, ал. 1, ако натрупванията по индивидуалната партида позволяват да се отпусне пенсия, която да е не по-малка от минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст. 

По думите на Бисер Петков стремежът на работната група е водещият продукт да е пожизнена пенсия за старост от УПФ. Това е месечно плащане на предвидената сума в пенсионния договор, която се плаща на пенсионера до края на живота му, тя не може да е по-малка от 15% от минималния размер на пенсията към датата на определянето на пенсионното плащане. 

По отношение на размера на пожизнената пенсия за старост се запазва подходът, че той се определя на база на натрупаните средствата по индивидуалната партида, биометричните таблици, които утвърждава КФН и техническия лихвен процент, който се одобрява от КФН. 

Предвижда се за изплащане на отпуснатите пожизнени пенсии да се създаде Фонд за изплащане на пожизнени пенсии, който се създава като обособено имущество и се води в лева. Този фонд се създава при определяне на първата пожизнена пенсия от дружеството и се формира от прехвърлените средства от индивидуалните партиди на лицата, на които е определен този вид пенсии, от прехвърлени средства от резерва за гарантиране изплащането на пожизнени пенсии, когато има недостиг на средства в него, и от дохода на инвестирането на средствата, като се предвижда по-консервативен режим на инвестирането им. 

До второто плащане се стига, когато натрупаните средства по индивидуалната партида не са достатъчни за пожизнена пенсия и в този случай месечният размер на разсроченото плащане е не по-малко от 15 на сто от минималната пенсия и не повече от 100% от минималната пенсия за стаж и възраст. В тези параметри ще зависи продължителността на разсроченото плащане. За финансиране на разсрочените плащания също се създава друг фонд. При смърт на пенсионера, остатъкът от средствата ще бъдат изплатени на наследниците на починалия. 

По отношение на гаранциите се предлага да се гарантира размерът на допълнителната пожизнена пенсия, изчислена на база на сумата на брутния размер на вноските, постъпили в индивидуалната партида. Ако към момента на пенсиониране има ситуация, в която натрупаните средства по индивидуалната партида са по-малко от сумата на брутния размер на всички постъпили осигурителни вноски - това, което реално е удържано на човек, за да бъде насочен към УПФ, дружеството гарантира този размер. Най-малко брутния размер от вноските ще бъде гарантиран, на база на тази сума се изчислява гарантиран размер на пожизнената пенсия. 

При желание на осигуреното лице пенсионносигурителните дружества могат да гарантират размера на първата допълнителна пожизнена пенсия за старост, изчислена на база на натрупаната партида. Първият размер на пенсията може да се гарантира, като начинът ще бъде разписан в наредба. 

На практика в целия период на осигуряване дружеството гарантира, че хората ще получат във времето не по-малко от това, което са внесли. Минималната доходност във фазата на натрупване е в размер, който да компенсира удържаните такси и удръжки през фазата на натрупване. 

По отношение на актуализацията, как да се запазва покупателната способност на парите, се предвижда допълнителната пожизнена пенсия и разсроченото плащане да се актуализират поне веднъж годишно в зависимост от реализираната доходност от инвестирането на средствата на фонда, като допълнителната пожизнена пенсия се актуализира с не по-малко от 50 на сто от разликата между реализираната доходност и техническия лихвен процент, с който е изчислена. Това е минимално изискване, възможно е дружествата да определят и по-голям процент. Най-малко веднъж годишно се прави актуализацията, каза Бисер Петков.

Прогнозите сочат, че около половината от първите пенсионери, които ще получат втори пенсии от УПФ, ще имат право на пожизнени пенсии за старост, коментира министърът на труда и социалната политика.

Такава пенсия обаче ще получат тези, които за 20-годишен период са се осигурявали над средния осигурителен доход и имат постоянство в осигуряването. Останалите ще получат разсрочено плащане или еднократно плащане. 

Анализ от 2017 година показва, че 70% от родените в интервала 1960-1965 година се осигуряват върху доходи под средния осигурителен доход за страната, което означава, че за 70% от пенсиониращите се в първия период от 2021 до 2027 година натрупванията към този момент на пенсиониране не биха осигурили пенсия в размер от 50 лева при заложения тогава праг на същественост от 20 на сто. Тогава се предлагаше пожизнената пенсия да се изплаща, когато размерът на средствата по индивидуалната партида на осигуреното лице позволяват отпускането на пожизнена пенсия за старост в месечен размер не по-малък от 20 на сто от размера на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст. Сега този праг е намален на 15 на сто, като желанието е повече хора да имат пожизнени пенсии, което е основният продукт от трите вида, каза Бисер Петков. 

Председателят на социалната комисия в парламента Хасан Адемов коментира, че идеята на законодателството винаги е била допълнителното пенсионно осигуряване да надгражда ДОО, за да може да се получават по-високи доходи, но по думите му, за да се случи това, трябва в трудовата биография да няма епизоди на безработица и укриване на доходи. Той припомни, че вноската за втория стълб беше предвидено да нараства в годините, но за съжаление това не се случи с нужните темпове.

Хасан Адемов посочи, че най-важното нещо е, че се гарантира на осигурените, че номинално осигурителните вноски, които са внесли те в индивидуалните партиди, ще бъдат съхранени и гарантирани, няма да има загуба на доходи. 

До пет години преди навършване на възрастта за пенсиониране хората могат да си прехвърлят парите в НОИ.

Министър Бисер Петков припомни, че със законодателна промяна през 2017 година беше дадена възможност до края на 2018 година, независимо от възрастта, който желае да упражни това право. За някои осигурени в УПФ този срок е изтекъл. По думите на Петков това е въпрос на избор - дори хипотетично човек да получи по-малко, може да смята едното за по-сигурно. Това са лични пари и всеки решава, допълни министърът. Според Петков това предполага активно отношение у хората - да не очакват само държавата да решава.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:21 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още