IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Караниколов: България може да отговори на всякакви забавяния в икономиката

Имаме балансиран, но работещ бюджет, каза икономическият министър

11:29 | 10.11.19 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Бюджет 2020 е по-добър от този за 2019 година, заяви пред БНР министърът на икономиката Емил Караниколов.

„Чисто икономическите показатели за тази година ни дават спокойствие, че бюджетът ще е изпълним и за следващата година. Една реформа не може да се случи с едни пари и с един бюджет. Когато говорим за реформи, трябва ясно да си отговорим на един въпрос – дали само държавата и държавните институции са тези, които трябва да искат реформи. Когато започнем определени реформи в сектори, много често част от обществото не е съгласно с тези реформи“, каза той в предаването „Неделя 150“ на програма Хоризонт.

„Считам, че в бюджета има реформи, има завишение и в приходната, и в разходната част, а и съм сигурен, че ние сме готови да посрещнем това забавяне в икономиката, което се наблюдава в последните няколко месеца“, продължи министърът.

Към момента не можем да говорим за криза, категоричен е Емил Караниколов. По думите му България може да отговори на всякакви забавяния в икономиката. Наистина имаме балансиран, но работещ бюджет, коментира той.

Кризата няма да тръгне от България, подчерта още икономическият министър. По думите му в момента несигурността и забавянето идва в голяма степен от геополитическите отношения между глобалните сили, както и от Brexit.

Икономическите показатели на България се завишиха в последните няколко месеца, българската икономика работи стабилно, но ние сме част от нещо голямо. … При криза основното нещо, което първо ще забележим, което в момента в България не се случва, е да започнат съкращения, т.е. хората да излязат от работа и да се възползват от социалните процедури. Тук имаме буфер. Другото, което държавата трябва да осигури, за да налее свежи пари в икономиката, е примерно пари за инфраструктурни проекти“, коментира Емил Караниколов.

Според него с тези механизми държавата и бизнесът добре са си научили урока от кризата през 2008-2013 г.  

Емил Караниколов отбеляза, че моторът на българската икономика е вътрешното потребление. В страната има сектори, които тръгват напред – например IT секторът, автомобилният сектор, металургията, отчете той и подчерта: „Износът на България има рекордни параметри. Българските стоки и услуги, освен с качество, печелят вече и с конкурентни цени“. 

Министърът каза също, че държавните дружества към икономическото министерство се държат изключително добре. „Нашите дружества са на печалба. Работихме само на ишлеме. В момента се забелязва, че България все повече започва да развива повече продукти, да прави повече неща и затова имаме толкова добър износ“.

Доходите се увеличават, заяви Емил Караниколов. 

А за приватизацията в страната той изказа мнение, че всички грешки, които сме можели да допуснем, сме ги допуснали.

Трябва да оставим Volkswagen да реши къде ще инвестира в завод, смята министърът. Според него решението им не трябва да е политическо, а чисто на икономическа основа. По думите му се водят много разговори за инвестиции. Според него България има този потенциал: „Разговорите ни с Volkswagen отвориха очите на всички други, че България е на картата“.

В момента се подготвя законодателство за индустриалните зони, каза още Караниколов. Според него за инвеститорите ще стане още по-атрактивно участието в индустриални зони. Той подчерта обаче, че тези зони не са само за чужди инвеститори и се обърна към българския бизнес да се запознае със Закона за насърчаване на инвестициите.

Относно спорния от месеци Закон за горивата министърът каза, че тепърва предстоят обществени обсъждания и призова страните да мислят стратегически за бъдещето, а не за конкретни казуси.

По отношение на връзката образование – бизнес, според Караниколов бизнесът, работещ в България, не чака държавата. Той инвестира в образователни центрове, дуално обучение:

„Много важно е, че осигуряваме повече пари за образование. Повечето пари в един сектор, разбира, се не решава проблема. Но нека погледнем основата – възнагражденията на учителите. Няма как, ако нямаме конкуренция там, при хората, които ще учат нашите деца – ако те нямат желание и не са мотивирани да работят, това е първата и основна стъпка. Учителите трябва да са спокойни и да могат да живеят нормален живот“.

Работим по изпълнение на управленската програма, каза в заключение министър Караниколов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
redcretin
преди 5 години
След 1997-а е ясно как ще отговори и колко може...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 1
Hahoto
преди 5 години
Почнат ли подобни статии, трябва да се готвим, да стягаме коланите. Дано спадът е лек, та да минем метър. Твърде много дълг и
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 0
Shadow1
преди 5 години
България е такъв икономически звяр че може световната икономика да измъкне от рецесия като един локомотив на прогреса... Всъщност реалистично погледнато малка и ненапълно развита икономика в държава с по-голям държавен дял от средното е лесно да се защити от слаба или средна рецесия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 3
дядя Вова
преди 5 години
Хитлер преди войната със СССР мобилизира и един немски математик.Той гледа кампаните против Франция, Полша и пр.,сяда и смята, смята = 6 недели.Значи на 7-мата може да си назначи сватбата..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 0
Varfor
преди 5 години
Разбира се, че според министъра на икономиката България е толкова стабилна, че криза няма как да я удари.Но приказките са едно, а реалността е различна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още