Преди 30 години България пое с ентусиазъм по нов път. Надеждата за по-добър живот обаче се сблъска с дълбоки обществено-икономически сътресения, за които българите платиха висока цена. Грабителската приватизация, пренаписването на историята, обезличаването на българската култура и традиции са част от явленията, които ни тласнаха към материална и духовна бедност. Това написа президентът Румен Радев в профила си във Facebook, по повод 10 ноември.
"Осъзнахме, че промяната е труден процес, а не еднократен акт. Резултатите от дългия път към демокрация и пазарна икономика все още будят повече тревога, отколкото успокоение. България направи своя важен геополитически избор, но не успя да изгради трайни основи за върховенство на закона, разделение на властите и свобода на словото. Затова и днес политическите констатации продължават да се разминават с реалността на мнозинството граждани. Бедността, безнаказаните корупция и престъпност и ниското качество на обществените услуги продължават да прогонват младите и отнемат от бъдещето ни", се казва още в изказването на президента.
"През последните години израснаха поколения, които не се вълнуват от стари идеологеми. Нашите деца изискват да говорим за бъдещето. Да погледнем в утрешния ден с техните очи. Ако искаме България да се превърне в нормална европейска държава – с висок стандарт, качество на живот и сигурност, трябва да гарантираме необратимост на демократичните процеси, върховенство на закона, прозрачност и ефективност на институциите, изграждане на нова политическа култура и формиране на свободно и овластено гражданско общество", посочи държавният глава.
"Реалната промяна, която да осмисли живота и да даде перспектива на всеки български гражданин, зависи от всички нас. Отстояването на демокрацията изисква ежедневна воля срещу всеки опит за подмяна. Изисква да отхвърлим апатията и отчуждението, които откъсват хората от собствената им държава и оставят малцина да решават на тъмно нейното бъдеще. Няма сила, която да устои на сплотения около каузата да възроди държавата си и да отстоява достойнството си български народ", написа още Радев.
Последните 30 години са най-хубавото нещо, което се е случило на страната ни в новата ни история, написа премиерът Бойко Борисов в профила си в социална мрежа по повод 10 ноември.
С много работа и усилия днес България е различна и тук се живее много по-добре, допълва той. По време на Прехода преминахме през редица трудности - хиперинфлация, масови фалити на банки, пенсии и заплати по няколко долара, опашки пред магазините, празни щандове, блокиране на цялата държава, безнадеждност, пише още Борисов.
По думите му днес това са спомени от миналото. България е член на НАТО и на ЕС, пътуваме свободно по света, БВП бележи ръст всяка година, а безработицата е на историческо рекордно ниско ниво.
Извървяхме дълъг път и днес България се развива, допълва премиерът. Най-важното днес е, че резултатите се постигат с работа и зависят от всеки един от нас, казва още той.
На днешния 10 ноември отбелязваме 30 години от историческия пленум на БКП, с който символично се слага началото на прехода у нас.
На 10 ноември 1989 година Централния комитет на Българската комунистическа партия освобождава от длъжност като генерален секретар Тодор Живков. С това фактически се слага край на неговото 35-годишно управление на държавата.
В България започва преход от тоталитаризъм към демокрация. "Тихите революции", които следват една след друга в страните от Източна Европа водят до рухването на Съветския блок. А след разпадането на Съветския съюз - до края на Студената война.
* Допълнена към 10.35 ч.
преди 5 години не били Ботев и Левски, ами били Димитров и Ленин ... май нищо не си спомняш то Цоца! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Некоректно е да сравняваш управлението на Боко (преминало изцяло като член на ЕС) с другите които не са управлявали в такава благоприятна среда и да минах и през 30 те години на прехода, спомням си и онова време и не съм съгласен с теб.Сега държавата е на ръба, скоро няма да имам никаква съдебна система и това е заслуга на коалицията ГЕП/ДПС ... мога да ти кажа поне 3 по добри правителства които сме имали и са нанасяло по малко щети, въпреки че и там имаше крадци и мошеници ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години миии аз съм живял и по двете и по Цициализъма и по Разграбвизацията, но поне при Цоца праеха тротоарите, а са от как дойдоа Костовистите и Сие на власт тротоара ми е набор .... многократно съм пущал снимки от София която е станала *** и столица на трторазрядна африканска колония, мдааа Президентот е прав щот навремето немахме Азис и Галена по тетрадките, а Ботев и Левски мдааам ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Много хора няма да се съгласят с мнението ми, но все пак ще го напиша. Човек трябва да е живал през социализма и след това да е минал през всичките 30 години преход за да може да оцени управлението на ГЕРБ. Не казвам, че нямат кусури, но в сравнение с всичките си предшественици са като цвете. Най-накрая България успя дя получи добър старт и отново започнах да вярвам, че някой ден ще станем бяла държава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Точно така. България, има нужда от Закон за лустрацията, и ревизия на целия преход. Бойковци, Станишевци, Орешарковци, всичко дето е било във властта и е крало и затривало или в затвора или да бъде екстрадирано от България, със всичката рода до 9 то коляно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Другарите ти не я платиха. Всъщност ние им я платихме отговор Сигнализирай за неуместен коментар