IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Електронните търгове стартират в средата на януари 2020 г.

Първо ограничен кръг възложители ще ползват платформата за електронни обществени поръчки

12:14 | 08.11.19 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Системата за електронни обществени поръчки ще заработи в средата на януари 2020 г. Това се вижда от проект на постановление за приемане на график за използване на централизираната електронна платформа.

Проектът е внесен за обсъждане от финансовия министър Владислав Горанов и е публикуван на портала за обществени консултации. Крайният срок за подаване на становища е 8 декември.

На практика това е трето отлагане на старта на системата за електронните търгове. Процесът по организиране изграждането на платформата тръгна през 2016 г., а експлоатацията ѝ трябваше да започне през есента на 2018 г. В последствие срокът беше удължен до 1 ноември 2019 г.

Най-вероятната причина за отлагането за януари са изборите и предстоящото сформиране на екипите в общините.

Първо големи, после малки възложители

В началото на следващата година системата за електронните търгове ще бъде задължителна за възложителите на обществени поръчки от централната администрация – Министерски съвет, министерства, агенции и други ведомства, кметовете на големи общини, които обявяват най-много поръчки (Столична община, община Пловдив, община Варна, община Стара Загора, община Благоевград, община Бургас и община Русе), и секторни възложители, сред които са „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД, ТЕЦ “Марица Изток 2“ ЕАД, “Мини Марица - изток“ ЕАД, Национална компания “Железопътна инфраструктура“, Държавно предприятие “Пристанищна инфраструктура“ и “АЕЦ Козлодуй“ ЕАД.

Вторият етап стартира на 1 април 2020 г. Тогава всички възложители ще трябва да провеждат търговете в системата.

В мотивите на финансовия министър се посочва, че практическото използване на платформата ще започне с относително малък брой възложители, които обаче имат голям опит при организиране и провеждане на обществени поръчки. От значение е обстоятелството, че голяма част от възложителите от централната администрация са преминали обучения и поради местоположението им по-ефективно биха могли да бъдат подпомогнати при евентуални затруднения, възникващи при първоначалното използване на платформата, пише още в документа.

Графикът ще доведе и до оптимално натоварване на платформата и проверяване на нейната стабилност, смятат от финансовото министерство. По този начин ще се създадат условия за постепенно и по-безпроблемно преминаване към изцяло електронно възлагане на договори за обществени поръчки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още