Не се предвижда повишаване на възрастта за пенсия извън регламентираните в законодателството мерки, в сила от 2016 г. Това уточняват от Министерството на труда и социалната политика.
Повод за уточнението е публикуваният преди ден за обществено обсъждане проект на Отчет за 2018 г. за изпълнение на актуализираната Национална стратегия за демографско развитие на населението в Република България (2012-2030 г.), от който се разбра, че възрастта за пенсиониране ще се повишава в бъдеще, ще се въведат по-строги изисквания за получаване на пенсия от Държавното обществено осигуряване, ще се ограничи достъпът до схеми за ранно пенсиониране, както и ще се обсъдят възможности за въвеждане на многофондова система във втори и трети стълб на пенсионната система.
Предложеният за обществени консултации проект на отчет включва предприетите комплексни действия, мерки, принципни виждания за преодоляване на демографските предизвикателства и адаптиране на секторните политики към демографските промени. В проекта на документа не се предлагат нови мерки за „повишаване на пенсионната възраст и стаж“, „ограничаване на ранното пенсиониране“ или „въвеждане на многофондова система във втория и третия стълб на пенсионната система“, посочва се в уточняващо съобщение на социалното министерство.
От там припомнят, че през 2015 г. Народното събрание одобри промени в Кодекса за социално осигуряване с цел финансово стабилизиране на пенсионната система и повишаване на адекватността на пенсиите. Сред предприетите тогава мерки беше предвидено и плавното повишаване на пенсионната възраст до достигане на 65 години за мъжете и жените през 2037 година. Тези разпоредби са в сила от 1 януари 2016 г. и продължават да се изпълняват според регламентирания в законодателството график ежегодно.
Предложеният за обществено обсъждане проект на Отчет за 2018 г. не съдържа нови мерки и предложения за допълнително нарастване на пенсионната възраст и стаж, извън предвиденото в приетото през 2015 г. законодателство.