Заключенията на мониторинговия доклад са хвалебствени за работата на властите – правителството, Висшия съдебен съвет, на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС) и т.н. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Миряна Илчева, експерт в "Правна програма" в Центъра за изследване на демокрацията.
“Сигналът за отпадане на мониторинга беше отдавна очакван от наблюдателите, посочи тя и обърна внимание на факта, че всички си задават въпроса дали този Механизъм за сътрудничество и проверка (МСП) е имал някакво влияние върху процесите в България.
Според Илчева голяма част от работата по препоръките от МСП е била фасадна.
"Не може да се отмине и разочарованието от хвалебствената реторика в този доклад, каза тя. – Приемани бяха закони без отчитане и анализ на ефекта от тях. Най-големите скандали обаче са очертани доста правдиво от Брюксел – печално известният „Апартаментгейт“, както и драстичните посегателства срещу медийната свобода, но факт е, че отпадането на МСП се договаря от доста време на чисто политическо ниво."
Миряна Илчева смята, че нашата страна е декларирала в лицето на вицепремиера Захариева, че ще продължи работата и по съдебната реформа, и по борбата с корупцията.
"Процедурите за отчетността на главния прокурор още се обмислят, но усилието за изработването им затъна в котерийните борби между тримата големи и откритата враждебност между главния прокурор и председателя на ВКС", посочи експертът.
По думите ѝ рискът от обратимост на процесите е изключително голям – “виждаме политическите боричкания в независимата съдебна власт, както и раздираната от скандали изпълнителна власт”. Илчева смята, че в такава институционална среда и приемани законодателни промени рискът от обратимост на демократичните процеси е съществен.
"Вратата ни към Шенген не е дори и открехната – корупцията във властта и интегритета на службите за сигурност не позволяват ясен хоризонт за присъединяване към Шенгенското пространство", категорична е тя.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.