Текстилната и шивашката индустрия в България минават през период на промяна. Това обясни в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Валя Данкова, управител на фирма "Спекс".
“Много стари компании срещат трудности, защото работят на ниски цени и трудно задържат работниците си. Има и нови компании, с различен подход, които започват със собствена марка и собствен дизайн и колекции, тръгват през маркетинг и после се насочват към производство – това са компаниите, които имат бъдеще”, посочи тя.
Според модния дизайнер Иван Донев модната индустрия се бори и с други каузи – екологичните, които носят промяната. “Иновацията в случая са новите текстилни материи", допълни той.
Валя Данкова обясни, че на текстилното изложение TexTailor Expo ще бъдат представени много нови текстилни изделия и образци от водещи компании в бранша.
Според Иван Донев модната индустрия е втората по замърсяване след петрола, като дори някои материи от миналия век са производни на петрола. “Проблемът е голям и във фокуса ще е екологията, етиката и респекта към околната среда. Екологичният текстил предизвиква вниманието ни. Пазарът иска много и в същото време е презадоволен, което води и до екологични катастрофи", смята дизайнерът.
Той цитира проучване на италиански лаборатории, които показват, че годишно се използват 93 млн. тона невъзобновяеми ресурси, потребяват се 93 млрд. кубика вода и се отделят 1,2 млрд. тона въглероден двуокис. “За една акрилна тениска се отделят 8,5 килограма въглероден двуокис, което е равно на отделеното от един автомобил за 74 километра", съобщи Донев, който напомни, че големите фабрики шият по поръчка и на ишлеме, както и че нямат избор по отношение на материали, защото решава клиентът.
Донев пресметна, че едва 1% от произведената мода се рециклира, няма и политика, която да стимулира рециклирането на модни изделия. По думите му 15% от световната индустрия се стреми да използва рециклирани материали и да намали използването на химикали.
Модният дизайнер е на мнение, че при производството на големи количества платове въпросът повече е в пречистването на водата и отпадните материали след производство, отколкото в пълния отказ от химикали.
"Проблемът на нашата шивашка индустрия не е Китай, а недостигът на работна ръка заради ниските заплати, които се плащаха доскоро. Те вече се повишиха, но репутацията на бранша още не е настигнала това покачване. Имаме много предимства като качество и географска близост, трябва да се научим да продаваме на по-високи цени. Една от целите на TexTailor Expo е компаниите да се покажат и да подобрят маркетинга си. Имаме и специална start-up зона за млади дизайнери, където ще се покажат нови и оригинални идеи и продукти", информира Валя Данкова.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.