IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Правителството одобри промени в данъчното законодателство

Министрите изменят данъчното облагане в ЗКПО, в ДОПК, в ДДС, в Закона за акцизите и данъчните складове

14:57 | 02.10.19 г. 3
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Правителството одобри проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), съобщи пресслужбата на Министерския съвет. Ако депутатите гласуват предложението, ще има нови правила за данъчно облагане в случаите на трансфер на активи/дейност от България към друга част на същото предприятие извън страната.

Прецизирани и допълнени са и специфичните правила за данъчно облагане при трансфер на услуги, както и други трансфери, извършени между част на една фирма, разположена в страната, и друга част на същото предприятие, разположена извън страната, които не са трансфери на активи/дейност или трансфери на услуги.

Законопроектът въвежда специфични правила при определяне на данъчния финансов резултат в случаите на хибридни несъответствия, които произтичат от разликите в законодателствата на различни държави. Аргументът на министрите за промяната е да се премахне ефектът им, който се изразява в двойно приспадане или приспадане без включване на определени суми в данъчните финансови резултати на лицата. И двете мерки са насочени към предотвратяване на случаите на прехвърляне на печалби и данъчно планиране, водещо до по-ниско облагане или до липса на облагане.

В преходните и заключителни разпоредби на законопроекта са предложени промени и в други данъчни закони.

С проектопромени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица се предлага намаляване на административната тежест и улесняване на лицата при ползване на данъчните облекчения за лица с намалена работоспособност, за деца с увреждания и за лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране, което се състои в отпадане на задължението към годишната данъчна декларация да се прилага копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК и копия от документите, удостоверяващи направените вноски по реда на КСО.

Министерският съвет предлага да отпадне задължението в справката за изплатените през годината доходи, която подават предприятията и самоосигуряващите се лица, да се включват наградите във вид на допълнителна игра и предметните печалби с незначителна стойност (до 100 лв.), които са необлагаеми.

Предложените промени в Закона за местните данъци и такси са свързани с облекчаване на административната тежест. Предвижда се отпадане на задължението за представяне на документ от компетентен орган в общината при прекратяване на регистрацията на превозно средство.

Туристическият данък ще се определя въз основа на данните за броя на предоставените нощувки в местата за настаняване през календарния месец, които се съдържат в Единната система за туристическа информация, поддържана от Министерството на туризма.

Физическите лица, включително едноличните търговци, които са задължително регистрирани при доставки на услуги, и данъкът, за които е изискуем от получателя по Закона за данък върху добавената стойност и които осъществяват дейности, посочени в патентните дейности към ЗМДТ, ще се облагат с годишен патентен данък.

Проектът предвижда при безвъзмездно придобиване на имущества, различни от недвижими имоти, ограничени вещни права върху недвижими имоти и моторни превозни средства, да се възстанови подаването на данъчна декларация за облагане с данък.

Друго предложение е свързано с придобиване на превозно средство по наследство, като в случай че декларацията за притежавано превозно средство не е подадена в законния шестмесечен срок, служител на общинската администрация да образува служебно партида за превозното средство въз основа на данните, налични в общината и в регистъра на населението.

Изменения в Закона за данък върху добавената стойност предвиждат промени при трансграничните сделки във връзка с ролята на идентификационния номер по ДДС в контекста на освобождаването на вътреобщностните доставки, режима на складиране на стоки до поискване от клиента, верижните сделки и доказателството за превоз за целите на освобождаването на вътреобщностните сделки.

Правителството предлага да се разшири обхватът на понятието за "нови сгради" с оглед съобразяване с практиката на Съда на ЕС (СЕС). Създадени са правила за случаите, при които в резултат на направено надстрояване, допълващо застрояване, реконструкция, основно обновяване и/или преустройство на съществуваща сграда, същата ще придобива статут на "нова сграда" за целите на облагане с данък върху добавената стойност.

Министрите допълват и разпоредбите на ЗДДС, които определят извършването на корекции на ползван данъчен кредит за направено надстрояване, допълващо застрояване, реконструкция, основно обновяване и/или преустройство на съществуваща сграда.

С промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс се въвежда данъчно задължените лица, които не са установени на територията на страната, да подлежат на регистрация по закона от извършване на първата облагаема доставка с място на изпълнение в страната.

Проектът предвижда при последователно извършване на еднородна дейност в един и същ обект/едни и същи обекти от две или повече свързани лица или лица, които действат съгласувано, в облагаемия оборот на всяко следващо лице да се включва оборотът, реализиран от всички лица, извършвали дейността в обекта/ите преди него, за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец.

Промените в Закона за акцизите и данъчните складове са свързани с облекчаване на административната тежест на икономическите оператори, като се предоставя възможност на лицата да посочват индивидуализиращите данни на съответния документ, въз основа на които да се установи информацията по служебен път, чрез справка в средата за междурегистров обмен.

Има и изменения във връзка с прилагане на реда за възстановяване на акцизни стоки с платен акциз, които са предназначени за въоръжените сили на всяка друга държава, която е страна по Организацията на Северноатлантическия договор, за ползване от тези въоръжени сили.

В проекта има прецизиране на разпоредби в съответствие с все по-доброто взаимодействие на митническите органи с пощенските оператори. Въведена е забрана за лицата да изпращат и получават акцизни стоки чрез пощенски пратки, с изключение на случаите, посочени в закона. Освен това лицата ще бъдат задължени да представят документ за самоличност на пощенския оператор при изпращане и получаване на стоките, както и да представят пратките за преглед и проверка от негова страна.

Създадена е възможност за налагане на санкции на физическите лица, които изпращат или пренасят/превозват акцизни стоки с търговски характер за друга държава членка, в количества, които явно не съответстват на количества за лична употреба.

Основните изменения на Закона за счетоводството са свързани с облекчаване на предприятията, които не осъществяват дейност, като се предвижда това обстоятелство да се декларира еднократно, с декларация по образец, а не както досега – всяка година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:23 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 1
Setver
преди 5 години
Е кой да ги направи реформите? Както се казва в една държавна реклама тип пропаганда дето се върти по телевизиите, кой да ги направи, нямало достатъчно хора, нямало критична маса ...Само с пропаганда колко добре се живее не става, защото като се прибереш и отвориш хладилника разбираш че пропагандата не се руча.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 2
oio
преди 5 години
Стабилитет, кво да го праиш. Така се крепи стабилитета, не се правят реформи и прехода си продължава безкрайно ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 4
mnz
преди 5 години
Едно голямо нищо. Нито необлагаем минимум за ДОД, нито префернциално ДДС за лекартва, книги и храни, нито прогресивен ДОД, нищо. Замитане под килима и крепене на стабилитета. Последният да изключи тока.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още