Общо 100 140 819 лв. са дарените средства в България през 2018 г. Тази сума е с 1,25 млн. лв. по-малка от даренията през 2017 г.
55% от общите дарени средства през 2018 г. или 54,8 млн. лв идват от фондации. Тази тенденция се запазва стабилна през последните пет години. Компаниите остават доста по-назад, инвестирайки в обществено значими каузи сумата от 36,6 млн. лв. Физическите лица от своя страна са похарчили малко над 8,3 млн. лв. за дарения.
Това показва годишният анализ на Български дарителски форум (БДФ), чиито резултати се оповестяват на 1 октомври – Европейският ден на фондациите и дарителите.
Анализът се основава на данни от Националната агенция за приходите и проучване на “Алфа Рисърч” по поръчка на БДФ. Документът отразява и резултатите от допитване сред общността на дарителите в страната.
Както неправителствените организации, така и компаниите инвестират най-много в образование и наука – съответно 22% и 24% от направените от тях дарения. Фондациите се фокусират най-често в подпомагане на сфери като екология, социална сфера, култура и изкуство и човешки права. При бизнеса социалните каузи се нареждат на второ място, приоритетни са околната среда и подкрепата за местните общности.
Индивидуалните дарители са отделили със 7% по-малко средства за различни каузи през изминалата година. На този фон се откроява ръстът на персонални дарения за инициативи, свързани с утвърждаване на човешки права. По традиция най-много дарения от физически лица получават здравните и социалните каузи, както и пострадалите при бедствия и аварии. Инд.дарители
Фондация „Америка за България“ продължава да е най-големият дарител в страната с 33 663 345 лв. през 2018 г. Наблюдава се плавно оттегляне на финансиращите международни фондации от България.
Проучванията и анализите на БДФ показват, че положително отношение на българите към дарителството остава непроменено, но се наблюдава леко отстъпление в неговата практическа реализация. Национално представителното проучване за последната година регистрира спад в дарителската активност на българските граждани в няколко посоки:
- намалява броят на индивидуалните дарители на пари, нараства делът на дарявалите вещи, стоки или труд;
- остава силно ограничен делът на деклариралите финансовите си дарения с цел ползване на данъчни облекчения;
- продължава практиката да се дарява инцидентно, като реакция на вече възникнали проблеми.
Най-често използваните начини за даряване са даренията в кутия, закупуването на стоки, чрез които се набират средства за определена кауза и полагането на доброволен труд. SMS даренията все още са много популярни, но вече трета поредна година регистрират съществен спад в предпочитанията.
Като основни проблеми при извършването на дарения хората посочват липсата на информация какво се случва с набраните средства и помощи.