IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сметната палата ще проверява финансовото управление на БНР

Ревизията започва от 1 октомври

12:45 | 27.09.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Народното събрание реши Сметната палата да провери финансовото управление на БНР. Предложението е на депутатите от ГЕРБ Даниела Дариткова, Александър Ненков и Красимир Ципов и беше прието със 116 гласа „за“, без „против“ и с един „въздържал се“,  предаде БТА. Ревизията започва от 1 октомври. За одита настоя миналата седмица премиерът Бойко Борисов. Срокът за внасяне в Народното събрание на окончателния доклад на Сметната палата е 31 януари догодина.

Въпреки, че подкрепиха одита, ГЕРБ и БСП влязоха в спор.

Началото постави Антон Кутев от левицата като отбеляза, че одитния орган би трябвало до 1 януари 2019 г вече да е направил проверка. Проблемът е дали средствата се изразходват целесъобразно, а не законосъобразно, подчерта той. Според него Законът за радиото и телевизията не работи, а създаването на фонд "Радио и телевизия" може да осигури контрола върху целесъобразното харчене на парите в БНР и БНТ.

Димитър Главчев от ГЕРБ разясни, че одитната институция има план, по който извършва одити, по него БНР не е проверявано за периода, за който е проверката,назначена от парламента. НС има право да възлага извънредни одити какъвто е случаят, подчерта депутатът. От ГЕРБ призоваха темата да не се политизира.

Няма как да не се политизира, след като миналата седмица от трибуната премиерът обяви, че ГЕРБ ще подкрепи анкетна комисия, предложена от БСП, но при условие, че има и одит на Сметната палата в БНР, отговори социалистът Драгимир Стойнев.

Колегата му Иван Ченчев обърна внимание, че през 2015 г. има възложен одит за съответствие в националното радио за 2013-14г., но до днес докладът не е публикуван. Искаме да го видим, обяви представителят на БСП. Ченчев подчерта също, че генералните директори и на БНТ, и на БНР са казали, че фонд "радио и телевизия" им е необходим, даже животоспасяващ. Двайсет години този въпрос стои нерешен, да го решим, призова Ченчев.

Основният мотив за одита е, че БНР е натрупало дефицит около 4 млн.лв и това е тенденция, коментира Председателят на временната анкетна комисия Тома Биков от ГЕРБ. По думите му, идеята е докладът на СП впоследствие да помогне за промяна на Закона за радиото и телевизията. Да спрем да разглеждаме БНР и БНТ като държавни предприятия и да гарантираме финансовата независимост на тези медии, настоя Биков.

Припомняме, че вчера Асоциацията на европейските журналисти в България организира протест пред БНР за свободата на словото под мотото „Да дадем сигнал!”.

Прокуратурата започна наказателно производство по случая. Властите установиха, че прекъсването на сигнала не се дължи на профилактика, както гласеше официалното съобщение на ръководството на радиото. Днес се очаква Съветът за електронни медии (СЕМ) да обсъди дали да отстрани сегашния генерален директор Светослав Костов след сигнали от журналистите, че се оказва натиск. След дълго мълчание Костов излезе във вторник с отворено писмо и заплаши със съд критиците. Обяви също, че радиото е „подложено на атака”, припомня Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:22 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още