Проблемите на изпадналата във фалит британска компания Thomas Cook датират от месеци. Туроператорът имаше голям ликвиден проблем. Трябваше да се използват по-стриктно сроковете за плащане. В близките месеци ще се разбере в какъв размер ще бъдат загубите. Така коментира казуса в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria Димитър Попов, член на управителния съвет на Асоциация на българските туристически туроператори и туристически агенти (АБТТА).
Той посочи, че като цяло конюнктурата сред туристическите компании не е особено благоприятна.
В резултат на презастрояването и свръхпредлагането на леглова база наши хотелиери са притиснати до стената и са принудени да приемат клаузи с такова плащане, каза той.
"Българските хотели ще са големите губещи от фалита на Thomas Cook. Хотелиерите могат да бъдат обезщетени за тези нощувки от момента на фалита до момента на заминаване”, коментира Попов.
Според него Министерството на туризма в България отдавна трябваше да информира бранша за рисковете и да се вземат превантивни мерки.
Според него печелившите компании ще се отделят и ще започнат да оперират както досега.
Попов определи, че цената на горивата, както и Brexit и топлото лято в Северна Европа са били факторите, които са допринесли за влошената конюнктура на пазара при туристическите компании.
"Пазарът става фрагментиран и всички туроператори започват да търсят различни ниши, за да оцелеят. Велотуризмът, например, отчита 30% ръст в световен план през 2017-2018 г.”, отчете експертът и обясни, че конкуренцията между нискотарифните превозвачи става все по-силна, а цените зависят най-вече от цената на горивото.
Вижте целия разговор във видео материала!