Парламентът прие на първо четене промени в Закона за стоковите борси и тържищата. Измененията, внесени от Министерския съвет, бяха подкрепени при прегласуването със 77 гласа "за", 29 - "против", и 10 - "въздържал се", предаде БТА.
Предвижда се за гарантиране на задълженията на страните по сключени фючърсни и опционни сделки, които не са финансови инструменти по смисъла на Закона за пазарите на финансови инструменти, стоковата борса да създаде специален клирингов механизъм, като условията за действието му се регламентират в борсовия правилник на съответната стокова борса. Всички останали сделки с финансови инструменти се сключват съгласно приложимото законодателство.
Румен Гечев от БСП се усъмни в мотивите на правителството за внесените промени. Той отбеляза, че като основна причина е посочено намаляването на административната тежест.
Каква административна тежест ще намалявате, след като представителите на държавата обясниха, че към момента няма нито една молба за лиценз на clearing house, попита Гечев. "Тук се цели нещо друго. Някой иска да контролира стоковата борса в България, което не е приемливо", коментира той. Гечев отбеляза, че над 90 на сто от сделките, които се осъществяват на Софийската стокова борса, са държавни поръчки. Т. е., някой иска на обществените поръчки да им уреди един хубав клирингов механизъм, който да е по вътрешни правила на борсата, коментира той.