България и Румъния са постигнали най-голям ръст на почасовото заплащане сред страните членки на ЕС през второто тримесечие, сочат данни на европейската статистическа служба Евростат.
В Румъния те са нараснали с 12,4% на годишна основа, а в България – с 11%. Разходите за заплати и надници у нас са се увеличили с 10,9%, а разходите, които не са свързани със заплати, са отбелязали скок с 11,6% през второто тримесечие. По отношение на отделните сектори общите разходи за труд в България са се увеличили с 9,8% в индустрията, с 10,6% в строителството и с 11,1% в сектора на услугите, сочат данните на Евростат.
След България и Румъния най-голям ръст на почасовото заплащане е регистрирано в Словакия - 10,6% и Унгария - 10,1%. Най-слабо е увеличението в Португалия и Малта, съответно с 0,9% и 1,1%.
В ЕС като цяло почасовите разходи за труд са нараснали с 3,1% на годишна основа през второто тримесечие, а в еврозоната повишението достига 2,7%.
Двата основни компонента на разходите за труд са надници и заплати, и разходи, които не са свързани със заплати. В еврозоната разходите за надници и заплати на отработен час са се увеличили с 2,7%, а разходите, които не са свързани със заплати, са нараснали с 2,9% през второто тримесечие спрямо същия период на миналата година.
Почасовите разходи за труд в индустрията в еврозоната са нараснали с 2,1%, в строителството – с 2,4%, а в сектора на услугите – с 2,9%. В ЕС като цяло разходите за труд на час са се повишили с 2,5% в индустрията, с 3,1% в строителството и с 3,3% в сектора на услугите.