Предстои да се проведе първият хакатон в сектора на земеделието. Той предвижда участието на стартъпи, които ще се състезават помежду си, търсейки иновативни решения в четири групи. За това първо събитие в земеделието в България в ефира на Bloomberg TV Bulgaria разказа Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации.
Тя информира, че представителите на компаниите в агробизнеса ще се занимаят с разработка на технологии и концептуални решения в пчеларството, интернет на нещата и автоматизация на земеделието, изкуствен интелект и роботи, както и обработка на данни от земеделска техника.
„Очакваме българските стартъпи, които имат какво да предложат на земеделския сектор, да го направят“, каза Светлана Боянова.
Спиред нея в момента секторът на земеделието в Европейския съюз изостава значително по отношение на цифровата трансформация.
„Неслучайно в Общата селскостопанска политика за следващия програмен период е поставен акцент именно върху цифровизацията“, посочи експертът.
Сред необходимите действия по отношение на цифровизацията в България експертът изтъкна осигуряването на достъп до широколентов интернет навсякъде, както и поставянето на метеостанции, които да покрият цялата територия на страната.
“Развитието на дигитални умения на служителите в сектора също е предизвикателство”, коментира Боянова и заяви, че е нужно и подобрение на комуникацията между ангажираните звена в държавната администрация.
Повече от разговора със Светлрана Боянова вижте във видео материала.
преди 5 години Развитието на дигитални умения на служителите в сектора също е предизвикателство====Защо ще е предизвикателство ? Решението на повдигнатия казус лежи в една съвсем очевидна, логическа постановка : просто част от допълнителния приход, който се генерира от повишената производителност (и/или реализирани икономии) , постигнати чрез въвеждане на дадена иновация, се заделя за повишаване трудовото възнаграждение, така че да бъде формиран екип със съответния профил и квалификация, отговарящи на изискванията на същата тази иновация или технология. Ако например енергетиката ти до вчера е функционирала на парни котли, а от днес преминаваш на ново-изградени атомни мощности, очевидно е, че трябва да назначиш съответните специалисти да обслужват тази конкретна технология, няма как да разчиташ на параджиите, които са бачкали до вчера. Въпрос на най-елементарна сметка е да прецениш дали прогнозния ръст в резултата ти, прави икономически изгодно въвеждането на някаква конкретна иновация, обуславяща и съответстващите разходи за квалифициран труд. Или има хора на които не им е ясна самата концепция за специализиран труд и връзка на нивата на заплащане с нивата и обхвата на квалификацията ?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар