IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Къде са най-големите промени в данъчните закони

Има пропуск с отпадане на данъчните декларации при придобиване на недвижими имоти, защото даренията може да са в пари, акции, вещи, посочи Елеонора Сергиева

13:48 | 05.09.19 г. 2
<p>
	<em style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане пакета от промени в данъчните закони, които предстои да влязат в сила от 1 януари 2020 г. Текстове са както в посока намаляване на административната тежест, така и установяване на по-строги правила срещу практиките за избягване на данъци.

Предложените от Министерството на финансите промени в данъчните закони бяха промотирани като "козметични", но те биха имали доста значително влияние най-вече по отношение на задължението за ДДС регистрация. Предлага се едно ново понятие, въведено в законодателството - когато в един и същи обект се осъществява еднородна дейност от различни юридически лица, най-грубо казано, да има сумиране на оборотите при достигане на определения към момента праг по задължителна регистрация по ДДС от 50 000 лв. и който за някои от бизнесите е доста нисък, заяви адвокат Елеонора Сергиева, партньор в адвокатска кантора "Попов, Арнаудов и партньори", в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

Тя обясни, че идеята от мотивите на законопроекта е, че ако в един и същи обект има няколко юридически лица, с които даден бизнес осъществява своята дейност, неговите обороти да се сумират така, че когато едно лице от този бизнес реализира 20 хил. лв. оборот, а другото - 30 хил. лв., и за двете да възниква задължителната регистрация по ДДС.

“Въпросът е, когато става дума за различни бизнеси, които могат да бъдат подведени под понятието "привидна несвързаност", което се въвежда в законодателството, дали нормата е разписала достатъчно ясни правила, които да гарантират, че няма регистрирани лица на един и същи адрес да бъдат подведени под това понятие и някое от тях да бъде задължено да се регистрира по ДДС предвид това, че другото лице е генерирало даден оборот”, посочи адвокат Сергиева.

В изказването на адвоката става ясно, че Закона за данъците върху доходите на физическите лица се предлагат няколко облекчения, свързани с подаването на годишната данъчна декларация.

Най-значимото сред тях според Елеонора Сергиева е отпадането на задължението да се предоставят решенията по ТЕЛК и НЕЛК към годишните данъчни декларации за ползване на данъчни облекчения.

"В случая Законът за здравето регламентира нормативно единната информационната система за медицинската експертиза. Това е сред ключовите регистри в администрацията. НАП вече е осигурило достъп до този регистър и това ще улесни електронното подаване", смята юристката.

Промените в Закона за местните данъци и такси

По повод задължението при безвъзмездно придобиване на имущество - например дарение, лицата, получили имуществото, да подават декларация за облагането му с данък и да заплащат такъв в двумесечен срок, адвокат Сергиева подчерта, че това съществува отдавна.

"При последните промени, свързани с намаляване на административната тежест, да отпаднат данъчните декларации при придобиване на недвижими имоти, тъй като информацията следва служебно да се получава от Агенцията по вписванията, е налице пропуск - нормата е отменена, без да се съобрази, че освен недвижимите имоти може да се получават и друг тип имущества по дарение - пари, акции, вещи. Без деклариране няма как общината или местната приходна администрация да разбере за съответното придобиване", коментира тя.

Сергиева смята, че при данъчната оценка има интересна промяна - правото на общинските служители да определят сами данъчната оценка, ако преценят, че подадената отчетна стойност от предприятията са определени в нарушение на приложимото счетоводно законодателство.

Според адвоката това се предлага, за да не се стига до ниски данъчни оценки и нереални отчетни стойности. Тя  обаче предупреди, че може да се стигне до административен произвол. “Въпросът е, че за това ДОПК определя правила за установяване на данъчни задължения, отделно има ревизионни производства", напомни Сергиева.

Законът за акцизите и данъчните складове

Партньорката в адвокатска кантора "Попов, Арнаудов и партньори" посочи, че се предлагат нови задължения, които се вменяват на куриерските компании, свързани с пратките.

"Има забрана за пренасяне акцизни стоки и отпадъци от тютюн чрез пощенските оператори. Текстът предвижда, че ако има разпореждане на митническия орган, въпросният пощенски оператор може да отвори рисковата пощенска пратка без съгласието на подателя. Направена е стъпка към създаване на гаранции и протоколи в присъствието на свидетели. Въпросът е как ще се осъществява комуникацията между митническите органи и пощенските/куриерски служби", риторично запита Сергиева, защото тя е на мнение, че процедурата не е много ясна.

Повече от разговора с адвоката вижте във видео материала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:34 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 18 rate down comment 1
Shadow1
преди 5 години
Нищо не са облекчили с две думи, само са отежнили процесите. И този праг от 50 000 още колко десетилетия няма да бъде променян ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 2
karadjata
преди 5 години
Спешно трябва да се увеличи размера на минималния задължителен праг за рагистрация по ДДС от сегашните 50 000 лв. на поне 200 000 лв. Това е голям проблем за най-дребния бизнес, а вместо това тия ГЕРБЕРАСИ искат да го затворят принудително и да прецакат най-дребните търговци и самоосигуряващи се лица. ГРОБ са най-големите злодеи и българоубийци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още