IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Още една болница?

Нова болница в Габрово едва ли е крайно необходима, посочва в коментар Петя Георгиева от ИПИ

13:06 | 01.09.19 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Преди няколко дни със свое решение Министерският съвет одобри създаването на ново лечебно заведение – Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Иван Рилски“ в град Габрово. За първи път правителството се възползва от новите си правомощия да разрешава откриването на нови лечебни заведения след поредните изменения в Закона за лечебните заведения, в сила от месец април тази година.

Какъв анализ аргументира това решение на Министерския съвет и какви изчисления е представило Министерството на здравеопазването така и не стана ясно, пише в свой коментар Петя Георгиева от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Формалното спазване на изискванията на чл. 37а, ал. 1 на ЗЛЗ няма да даде отговор на въпроса дали е необходимо създаването на поредното лечебно заведение в България. Той следва да бъде решен единствено на основата на оценка на реалната необходимост от предоставяне на здравни услуги с определено качество, коитоНационалната здравноосигурителна каса (в която всички внасяме здравноосигурителни вноски) може да заплати.

По данни на НСИ към края на 2018 г. в България има 346 лечебни заведения за болнична помощ с над 53 хиляди легла. По последните данни на Евростатза 2017 г., сред страните от ЕСБългария разполага с най-голям брой легла за активно лечение спрямо населението. В резултат на големия брой болници и легла, хоспитализациите в страната ни са едни от най-многобройните.

Въпреки опитите на НЗОК да ограничи хоспитализациите през последните години и постигнатия частичен успех през 2018 г., все още над милион и двеста хиляди души са получили болнична помощ през последната година. Това означава, че почти всеки пети българин е лежал в болница поне веднъж през 2018 г. Големият брой хоспитализации е типичен за държави, в които здравните системи осигуряват лесен достъп без сериозни ограничения до болнично лечение и в които има условия за нередности и слаб контрол при финансирането от страна на осигурителната институция.

Защо в Габрово?

Болничното лечение в област Габрово в момента се осъществява от 6 лечебни заведения за болнична помощ с общо 860 легла. Населението на областта е малко над 109 хиляди души. В сравнениес останалите области на страната, Габрово е добре осигурено с болници и легла. Областта разполага със средно 4,5 легла на 1000 души от населението при средно за страната 5,3.

По отношение на преминалите болни обаче,областта е на едно от водещите места в страната. През 2018 г. през многопрофилна болница за активно лечение в област Габрово са преминали 240,8 души на 1000 души население при средно за страната 171,4. По-голям брой преминали болни се наблюдават само в области Плевен и София (област).

От представените данни можем да направим извод, че нова болница в Габрово едва ли е крайно необходима. Дори да приемем нуждата от здравословна конкуренция между лечебните заведения и разширените възможности за избор на гражданите къде да се лекуват, остава по-важният въпрос – какви ще са взаимоотношенията на касата с тази болница и с останалите лечебни заведения в областта. Негативното становище на НЗОК относно създаването на новото лечебно заведение в област Габрово е резонно и е породено от страхове за неоправдано нарастване на разходите. Докога обаче НЗОК ще продължава да сключва договор с всички лечебни заведения без оглед на ограниченията във финансовия ресурс и изискванията за определено качество на здравните услуги?

Решението на проблема с многото хоспитализации и изкривяванията във финансирането на болничната помощ преминава през:

Селективно договаряне с лечебните заведения на база на стойност срещу цена (value for money), което да включва и постигане на качествени параметри на здравните услуги и здравните резултати от страна на лечебното заведение;

Ясно и точно остойностяване на медицинските дейности, услуги и клинични пътеки;

Изряден контрол от страна на финансиращата институция на плащанията към болниците;

Подобряване на услугите в извънболничната грижа, които да намалят потребността тривиални медицински дейности да се извършват в болници и съответно да ограничат хоспитализирането само до абсолютно необходимото;

По-строги  изисквания за наличие на инфраструктура и персонал при даване на разрешение за откриване на болници.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 44 rate down comment 0
honaniga
преди 5 години
Оптималното е една многопрофилна болница на 100000 жители.Съществуването на 350 такива болници си е направо кражба.Болшинството от тези болници се водят на хартия много профилни.В действителност се режат само циреи и апендикс и потупване по рамото..Ако имаше само 70 болници, парите щяха да стигнат за най модерната апаратура и наистина качествено сравни кадри, които ще заслужават при тези обстоятелства наистина високи заплати.Изборът е наш.Дали сме готови да пътуваме 50 км до най-близката наистина качествена болница или да си имаме болница до двора, където ще се самозалъгваме, че ще получим качествено медицинско обслужване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 36 rate down comment 7
markov
преди 5 години
Ъхъ и в София може да има стотици частни болници а в Габрово не ??? Нещо не изглежда много справедливо ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 40 rate down comment 2
penman
преди 5 години
Поредната частна болница, която ще източна оскъдните средства на НЗОК.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още