IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Добивът на мед е намалял с 30% тази година

В страната продължава да има нерегламентирано пръскане с пестициди, което убива пчелите

13:37 | 29.08.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Добивът на мед тази година намалява с 30%, предупреждават пчелари от Врачанско.  Те настояват държавата да се намеси в сектора и да поеме част от разходите за опрашването на пчелните семейства.

Хората в бранша са притеснени и от готвено споразумение за внос на пчелен мед от Южна Америка, става ясно от репортаж на bTV. Ако ЕС подпише такъв документ, секторът у нас може да изпадне в криза, а производителите от Врачанско твърдят, че ще фалират.

Пчеларите са категорични, че в страната продължава да има нерегламентирано пръскане с пестициди, което убива насекомите. 

През май стопаните с отровени пчелни семейства обвиниха земеделците за вредите от пестициди. Асоциацията на зърнопроизводителите отрече третирането на земеделски площи да е причина за отровените пчели. 

Според стопаните земеделието у нас е интензивно, понеже се засаждат еднотипни култури, а диворастящите растения отстъпват, което е проблем за пчелите, обясниха специалистите. Според тях именно това е и причината много пчелари да се отказват от бизнеса.

Междувременно от Националния браншови пчеларски съюз предлагат любителското производство на мед, добит от до 10 кошера, да бъде освободено от регистрация като животновъден обект, но да е под задължителен ветеринарен контрол.

Регулацията ще е подобна, както на облекчения режим за прасетата за угояване, отглеждани от личните стопанства тип „заден двор“ и регистрацията на пчелините да е по Закона за пчеларството. Подобна практика има и в други европейски страни.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:27 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още