Министерство на околната среда и водите (МОСВ) осигури близо 300 млн. лв. за рекултивация на закритите общински депа.
Мярката е в помощ на общините в изпълнение на задълженията им за закриване и рекултивация на старите общински депа, които не отговарят на нормативните изисквания, както и за изграждане на нови регионални системи за управление на отпадъците, съобщават от пресцентъра на МОСВ.
През последните пет години са изградени и въведени в експлоатация по-голямата част от 52-те нови регионални системи за управление на отпадъците, които отговарят на нормативните изисквания. Това е дало възможност да се прекрати експлоатацията на неотговарящите на изискванията депа.
МОСВ поетапно осигурява необходимите средства за изпълнение на проектите за рекултивация, посочват от ведомството. До момента са отпуснати над 100 млн. лв. от Оперативна програма "Околна среда 2007-2013 г." и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), с които е осигурена рекултивацията на част от депата. В допълнение на тези средства за 2019 г. за рекултивация чрез ПУДООС от държавния бюджет са осигурени 70 млн. лв. С цел осигуряване на целия финансов ресурс за всички депа през 2019 г. беше направена промяна в Оперативна програма "Околна среда 2014-2020 г.", с която се осигуряват допълнително 120 млн. лв., с които ще бъдат финансирани и останалите депа, чиято техническа рекултивация трябва да приключи през 2020 г.
Приоритетни за финансиране са всички общински депа, които не отговарят на нормативните изисквания и са част от списък на общински депа, включени в наказателната процедура на Европейския съюз, които подлежат на закриване и рекултивация. Общият брой на тези депа за България е малко над 110. Към настоящия момент е изпълнена рекултивацията на някои от тях, като само в рамките на 2019 г. досега са финансирани 31 закрити общински депа.
МОСВ предоставя финансиране за закриване и рекултивация само на регламентирани общински депа. Проектите се изготвят от общините, на чиято територия са закритите сметища.