Депутатите от БСП за България предлагат да се намали необходимия брой жители на населените места за сформиране на кметство и провеждане на избори.
Народните представители от левицата предлагат промени в Закона за административно-териториалното устройство на Република България, с които прагът за организиране на местни избори да се намали от 350 души, колкото е сега, на 150 души.
В момента законодателството предвижда в населени места с под 350 души регистрирано население да се назначават кметски наместници.
Преди дни от Националното сдружение на общините алармираха, че има противоречие между Изборния кодекс и Закона за административно-териториалното устройство, заради което населени места с под 350 жители все още се водят кметства, но не могат да провеждат вот. Същевременно процедурата по закриване на кметства е дълга и не може да се приложи до изборите.
В такова противоречие изпадат почти 2 хил. населени места.
В мотивите към проектозакона вносителите от БСП посочват, че към момента над 250 хил. Души са с на практика отнето право на глас на местните избори.
На предишните местни избори през 2015 г. над 3 400 кметства са провели местен вот и са избрали кмет. През 2016 г., обаче, се приеха промени в Изборния кодекс, според които кметствата, където може да се проведе вот, са малко под 2 хил.
Според депутатите от БСП увеличаването на необходимия брой жители за сформиране на кметство и провеждане на избори препятства активното гражданско участие в местното самоуправление. Отделно, според народните представители, кметските наместници са от други населени места и не познават достатъчно добре местните хора, което води до проблеми с изпълнението на ангажиментите им.