IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България настоява за гъвкавост на ОСП към дребните земеделски стопани

Размерът на разходите по оперативните програми на организациите на производителите за еколкогични мерки да се върне към 10%, настоява Десислава Танева

17:06 | 16.07.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Министерство на земеделието, храните и горите</em></p>

Снимка: Министерство на земеделието, храните и горите

Поддържаме позицията си за запазване на политиката по отношение на изключването на дребните земеделски стопани от изискване за условност в новия програмен период на Общата селскостопанска политика (ОСП).Това каза министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева по време на заседание на Съвета по селско стопанство и рибарство, което се проведе в Брюксел, предаде пресцентърът на земеделското министерство. 

Според нея е важно да има необходимата гъвкавост, опростени изисквания и възможност за адаптиране към местните потребности и специфики.

„Моделът за прилагане на агроекологичните схеми се доказа като ефективен инструмент за прилагане и изпълнение на политиката за опазване на околната среда и климата. Практиката трябва да продължи, но и да позволява на държавите членки гъвкавост при използване на определените за целта финансови средства“, посочи министърът.

Тя уточни, че относно секторните интервенции, предложението от австрийското и румънското председателство за намаляване на разходите на организациите на производителите за екологични действия от 20% на 15%, е стъпка в правилната посока. Въпреки това страната ни поддържа позицията, че размерът на разходите по оперативните програми на организациите на производителите за еколкогични мерки следва да бъде върнат към първоначалната си стойност от настоящият период, а именно 10%.

„България оценява подхода, при предложените екосхеми за доброволно участие от страна на земеделските стопани, като положителен метод за осигуряване на стимул за ефективно опазване на околната среда и климата“, посочи земеделският министър.

Танева определи задължителността на екосхемите за държавите членки като един от основните политически елементи, които трябва да се разглеждат в неделима цялост с ключовите елементи на реформата на ОСП. За страната ни това е обвързаната подкрепа и преходната национална помощ.

„Земеделският сектор е най-силно зависим от природните условия и фактори в сравнение с другите икономически дейности. Поради нарасналите предизвикателства се налага осигуряването на стабилен бюджет, който да осигури адекватно финансиране в рамките на ОСП“, подчерта министър Танева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:28 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още