Парламентът отхвърли ветото на президента Румен Радев върху промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Измененията бяха приети отново със 143 гласа „за“, 66 „против“ и 1 въздържал се, съобщава БТА.
Само от групата на „БСП за България“ подкрепиха възражението на държавния глава и посочиха, че приемането на ветото ще даде възможност за дебат в нормална обстановка. Социалистите обаче също се съгласиха, че трябва да има ред за свободното къмпингуване.
С промените в закона се въвеждат изисквания за временно разполагане на палатки, кемпери и каравани, както и административно-наказателна отговорност за тяхното нарушаване. Предвижда се също условията и редът за определяне на местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани, правилата и нормативите за устройването и ползването им, както и за престоя в тях, да се определят с наредба на министъра на туризма, министъра на земеделието, храните и горите, министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на околната среда и водите.
Като автор на промените, върху които е ветото, Искрен Веселинов от „Обединени патриоти“ обясни, че санкциите ще започнат да се налагат година след влизането в сила на новата наредба, което, по думите му, е правилен реверанс. Според него няма как да започнат да наказват къмпингуващи преди да се създадат условия за свободно къмпингуване.
Investor.bg припомня, че в края на миналия месец Румен Радев наложи вето върху два параграфа от Закона за изменение и допълнение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.
В мотивите си той посочи, че не се противопоставя на опита да бъдат въведени правила, нормативи и стандарти за къмпингуването.
Според президента обаче режимът за диво къмпингуване става по-рестриктивен, като се въвеждат значителни ограничения в сравнение с досегашния ред. Тази промяна е предложена между двете гласувания на законопроекта, без обществено обсъждане, което оставя без отговор редица въпроси. Президентът подчерта, че ограниченията за диво къмпингуване по Черноморието са вече в закона, а местата, където ще може да се къмпингува, не са определени. Не са определени и условията за ползване и престой в тези места, т.е. няма ги стандартите и нормативите, които са изрично предвидена в Конституцията гаранция за осъществяването на основното право на чиста околна среда.