В. 24 часа
Броят на преките чужди инвестиции в Европа са със спад от 4 процента за 2018-та
Броят на преките чужди инвестиции (ПЧИ) в Европа са със спад от 4 процента за 2018 година и достигат 6356, отича изследване на компанията Ърнст и Янг, цитирани от БТА.
Независимо от този спад, нивата на инвестициите остават на второто си най-високо ниво от 2000 г. насам, когато компанията започва да събира тези данни. Нагласата на инвеститорите е песимистична - едва 37 на сто от компаниите, обект на проучването, предвиждат повишаване на атрактивността на Европа през следващите три години. Това е спад спрямо прогнозата от миналата година, когато 50 на сто от инвеститорите са предвиждали повишаване на привлекателността на Европа.
Димитър Радев: БНБ взе навреме мерки, за да няма риск с кредитите
“България в момента е във възходящата фаза на натрупване на риск. Запазването на финансовата стабилност, което е една от основните задачи на централните банки, не би било възможно, ако те не могат да го диагностицират навреме. Затова БНБ взе решение да активира и след това да повиши нивото на нашия контрацикличен капиталов буфер”.
Това заяви управителят на централната банка Димитър Радев на конференция в София с участието на банкери от цял свят. Според последното решение банките ще заделят по 0,5% от всеки рисков кредит от 1 октомври т.г., а от април догодина - 1%.
Радев е посочил още, че у нас паричният режим може да бъде разглеждан като традиционен, като основната цел на централната банка е да поддържа стабилността на националната парична единица.
Започна процедурата по отчуждаване на имоти в Търговищко за строежа на "Хемус"
Започнала е процедурата по отчуждаване за държавна нужда на имоти - частна собственост, на територията на Търговищка област за изграждането на АМ "Хемус" в участъка от пътния възел "Белокопитово" до Буховци. Това съобщиха от областната администрация в Търговище, цитирани от БТА
В. Сега
Аутсорсингът вече плаща 7.9% от всички заплати у нас
Аутсорсинг бизнесът продължава да набира скорост и заетите в този сектор вече са повече от 67 300 души. Това показват данните от последния годишен доклад за развитието на индустрията, изготвен от Българската аутсорсинг асоциация. Секторът ще расте и в близките няколко години, като към 2021 г. броят на заетите, които работят в различните кол центрове, офиси за изнесени услуги и др., се очаква да превиши 79 000 души.
В същото време браншът генерира 7.9% от всички разходи за заплати в икономиката ни, което ясно показва, че заплащането е в пъти по-голямо от средното за страната, става ясно още от доклада. Отделно от това скорошно проучване на международната консултантска компания Mercer сред членовете на БАА показва, че 96% от компаниите дават и годишен бонус на служителите си, който средно е в размер на една брутната работна заплата.
Властите вземат драконовски мерки заради чумата по свинете
Земеделското министерство и подопечните му служби са силно притеснени от поредната епидемия, заплашваща българското животновъдство. Африканската чума по свинете се разпространява изключително бързо и е заплаха за индустриалните свинеферми, обяви в понеделник ресорният министър Десислава Танева. Тя свика на спешна среща шефовете на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) и на държавните горски предприятия, след като предния ден бяха открити нови огнища в Плевенско. Заразените животни се умъртвяват.
Държавният телеком "Булгартел" затъна в дългове
Държавният телеком "Булгартел" продължава да трупа дългове и вместо държавата да се раздели с него, той продължава да работи и до днес. Отчетът на "Булгартел", компания под шапката на Българския енергиен холдинг (БЕХ), показва, че няма голям интерес към услугите й за телефония и интернет. През 2018 г. натрупаната от компанията загуба вече е 4.3 млн. лв. на фона на "едва" 1.4 млн. лв. година по-рано. Трупат се и задълженията, но основната част от тях очаквано са към компанията майка - БЕХ. Към края на миналата година "Булгартел" дължи 3.1 млн. лв., като 2.9 млн. лв. от тях са към групата на БЕХ.
В. Монитор
Миризливи входове гонят купувачи на стари имоти
Миризливи входове и раздрънкани асансьори гонят купувачите на стари апартаменти, научи „Монитор”. Според столични брокери първото впечатление винаги е от външния вид на сградата, който нерядко също е неугледен с олющените си фасади, изпопадали мазилки и прозиращи ръждясали арматури на балконите. След това бъдещите клиенти се натъкват на входа и стълбищата на гледки, които още от там ги отказват да оглеждат жилището.
„Неподдържаните общи части не само влияят на купувачите, но при вида на занемарен вход клиентите направо се отказват”, казва Наско Атанасов от „Виктория инвест”. „Не бива да се забравя, че те няма да живеят само в жилището, но ще ползват и входа, стълбищата, асансьора. Лошият вид на общите части означава нещо много важно - липсата на разбирателство в самата кооперация.
Над 100 000 самолета в небето ни през юли
Рекорден брой полети през нашето въздушно пространство се очакват пред летните месеци. Само през юли миналата година над 100 000 самолета са летели в небето ни, отчитат от държавното предприятие "Ръководство на въздушното движение" (BULATSA). През 2018 г. са обслужени 890 000 полета.
След анексирането на Крим от Русия през 2014 г. досега ръстът на трафика в българското въздушно пространство е близо 70 на сто. Това значително пренасочване на трафика през България ни нарежда след големите страни по абсолютна стойност на трафика след топ 5 - Англия, Франция, Германия, Италия и Турция. „Въздушното ни пространство е малко, но с много трафик и е комплексно, защото имаме много летища, на които правим снижение на борд“, обяснява генералният директор на РВД Георги Пеев.