IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

EK образува все по-малко наказателни процедури срещу България

Като цяло годишният доклад на ЕК показва увеличение с 0,8 на сто на броя на незавършените наказателни процедури в целия ЕС

15:07 | 04.07.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Броят на новообразуваните от Европейската комисия наказателни процедури срещу България намалява през миналата година, става ясно от представения в четвъртък годишен доклад за прилагането на европейското законодателство.

През миналата година срещу страната ни са били открити 27 нови процедури и това е най-малкият брой от 2014 г. насам. За сравнение - през 2014 г. са били открити 41 процедури, през 2015 г. - 20, през 2016 г. - 27 и през 2017 г. - 26, показват данните. През миналата година срещу нашата страна е имало 60 неприключили процедури, половината от които са били за бавно въвеждане на европейското право в националните закони.

От новооткритите процедури срещу нашата страна най-много (по четири) са свързани с данъчното облагане и митниците, и с миграцията и вътрешните работи. По три процедури има в областите на вътрешния пазар, промишлеността, предприемачеството; на правосъдието и потребителите; на здравеопазването и безопасността на храните. По две са процедурите в областите на превозите, далекосъобщенията, околната среда, финансовата стабилност и финансовите услуги.

Като цяло годишният доклад показва увеличение с 0,8 на сто на броя на незавършените наказателни процедури (1571) спрямо 1559 през 2017 година. Най-често процедури са били откривани по въпроси, свързани с околната среда, движението и превозите, както и с вътрешния пазар, промишлеността, предприемачеството и малките и средните дружества. Всяко неправилно прилагане на правото на ЕС лишава гражданите и дружествата от правата и ползите, предоставени им по силата на европейското право, отбелязва ЕК.

В областта на околната среда ЕК продължи процедурите, свързани с качеството на въздуха. При процедурите за бавно въвеждане на европейското право в националните закони най-голям брой висящи производства имаше срещу Кипър, Белгия и Испания, а най-малък - срещу Естония, Дания и Италия. Най-голям брой висящи производства за неправилно въвеждане или прилагане на правото на ЕС имаше срещу Испания, Италия и Германия, докато най-малък общ брой висящи производства през миналата година имаше срещу Естония. Областите на политиката, в които през 2018 г. бяха открити най-голям брой наказателни процедури, бяха вътрешният пазар, промишлеността, предприемачеството, както и превозите и движението.

Миналата година броят на новоразкритите наказателни процедури за въвеждането на общностното законодателство е намалял с една четвърт (от 558 през 2017 г. на 419 през 2018 г.). Комисията започна нови производства срещу мнозинството от държавите в ЕС за това, че не са въвели своевременно в националното си право правилата на ЕС за защита на личните данни.

През миналата година ЕК предяви искове пред Съда на ЕС срещу пет държави, като поиска налагането на глоби. Срещу Словения и Испания бяха заведени по три дела, а срещу Белгия, Ирландия и Румъния - по едно дело, става ясно от съобщението. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:22 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още