IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Окончателна забрана за палатки и каравани върху пясъчни дюни и плажове

Може да се обособяват места за временно разполагане в зона "А" и "Б", гласи промяна в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие

13:15 | 13.06.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Може да се обособяват места за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани в зона "А" и "Б", извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги. Това реши парламентът с приети на второ четене промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, предаде БТА.

Забраната за къмпингуване се простира върху поземлени имоти или части от тях, собственост на държавата, на общините, на частни физически или юридически лица, попадащи в горски територии или в земеделски земи, както и в незастроени имоти, включени в границите на урбанизирани територии.

Тези места не се категоризират като къмпинги по смисъла на Закона за туризма. В тях се разрешава поставянето само на обекти по Закона за горите – архитектурни елементи за обслужване на отдиха и туризма без търговско предназначение. Това са кътове за отдих, беседки, заслони, пейки, маси, информационни табла, чешми, дървени огради, скари и други, които не представляват строителство по смисъла на Закона за горите и на Закона за устройство на територията.

Условията и редът за определяне на местата, правилата и нормативите за устройването и ползването им, както и за престоя в тях, се определят с наредба на министрите на регионалното развитие и благоустройството, земеделието, на околната среда и на туризма.

"БСП за България" поискаха разпоредбата да не засяга палатките и думата да не фигурира в текста, но мнозинството не се съгласи. Според Явор Божанков не може палатките да се приравняват към каравани и кемпери. „Не можем да забраним свободното къмпингуване, защото ще отблъснем западните туристи“, посочи социалистът.

Александър Ненков от ГЕРБ  е на мнение, че колкото повече набира скорост този вид туризъм, толкова повече проблеми има за природната среда заради отпадъците за почистването на които трябва да плаща съответната община, без тези пари да са предвидени в бюджета ѝ. Той напомни, че в същото време свободно къмпингуващите не плащат местни данъци. Депутатът беше категоричен, че в никакъв случай не се налага забрана за свободно къмпингуване.

„Идеята на промяната е да се определят места, в които да има елементарни хигиенни изисквания, да се знае кой носи отговорност, кой почиства и какви санкции ще има, ако не си изпълнява задължението. Помолили сме НПО-та да направят проучване и да дадат предложения, целта ни е следващите месеци да намерим елементарните изисквания, на които да отговорят“, подчерта Ненков.Той добави, че в Европа минималните глоби за неразрешено къмпингуване и разпъване на палатки или паркиране на кемпери са от 500 до 1500 евро.

Парламентът запази старото положение да се възлагат на концесия или да се отдават под наем и морски плажове, които граничат със защитени територии и до тях няма възможност да се осигури свободен достъп чрез отворен за обществено ползване път. Това се отнася и за морски плажове, независимо от местоположението им, за които няма възможност за осигуряване на енергоснабдяване и водоснабдяване, както и за отвеждане или съхранение на отпадъчните води.

Народното събрание не прие предложението на Валери Симеонов от "Обединени патриоти" да се въведе задължително изискване за път, макар и черен, когато се отдават на концесия или под наем морски плажове, които граничат със защитени територии и до тях няма възможност да се осигури свободен достъп чрез отворен за обществено ползване път.

„Може пътят да е черен път, но в случай на някаква злополука трябва да има възможност линейка, пожарна или полиция да стигнат до това място, защото понякога минутите решават живота или смъртта на някого“, аргументира се той и допълни, че потози начин ще се извозват и отпадъци. „Наше проучване показва, че това са десетина плажа от общо около 200 и въпросните ивици са на юг от Царево“, уточни Валери Симеонов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още