Седем разпоредби от Изборния кодекс атакува пред Конституционния съд омбудсманът Мая Манолова, съобщиха от кабинета й.
Една от седемте разпоредби е промяната, с която се отмени възможността всички актове на Централната избирателна комисия (ЦИК) да подлежат на обжалване.
Според Манолова с въвеждане на необжалваемост законодателят поставя преграда за съдебна защита на избирателното право.
Извън възможността за съдебно обжалване ще останат актовете на ЦИК, с които се осигурява възможност на всеки избирател да прави справка в регистъра със своя единен граждански номер, с които се издават методически указания за избирателните комисии и с които се публикуват резултатите от изборите, включително от машинното гласуване, пише в жалбата.
Ако ЦИК в методическите указания посочи, че генерираните от машините за гласуване контролни разписки не се броят преди попълването на секционните протоколи, то при съмнение за манипулиране на машините никой избирател или политическа сила няма да има възможност да атакува пред съда тези указания, предупреждава Мая Манолова.
Според нея на практика се допуска чрез методическите указания ЦИК превратно да тълкува и прилага Изборния кодекс, без актовете й да бъдат обжалвани пред съдебен орган.
Тя вижда риск това да се отрази върху изборния резултат, а той ще може да бъде оспорван едва след изборите пред Конституционния съд.
Омбудсманът атакува и новоприетите текстове, с които актове на ЦИК вече ще се обжалват в местните административни съдилища, а не пред Върховния административен съд (ВАС). Тя се опасява от противоречива практика по еднакви казуси.
Манолова оспорва и отстъплението от изискването избирателните комисии да се произнасят с квалифицирано мнозинство.